Örgütsel sağlığın işgören performansını açıklama potansiyeli üzerine bir araştırma
A research on the potential of organizational health to explain employee performance
  1. Tez No: 642319
  2. Yazar: NEVZAT ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN TUTAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: İşletme Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Örgütlerin verimlilik ve etkinliklerinde örgüte ve işgörene bağlı birçok faktör vardır; bunların önemlilerinden biri örgütsel sağlık ve işgören performansıdır. İşgörenlerin performanslarının yükseltilmesinde fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak kendilerini iyilik hali içinde görmelerini sağlayan“örgütsel sağlık”koşulları önemlidir. Bu Araştırmada kendilerini zihinsel, fiziksel ve psikolojik olarak tam bir iyilik halinde gören işgörenlerin iş performanslarının yüksek, aksi durumda düşük olacağı varsayımından hareket edilmiştir. Bu araştırmada söz konusu varsayımdan hareketle, çalışma evreninde“örgütsel sağlık”ile“işgören performansı”arasındaki ilişkiyi ve örgütsel sağlık koşullarının işgören performansı üzerindeki etkisini belirlemek amaçlanmıştır. Araştırma yöntemi itibariyle“karma araştırma yöntemi”ne göre yürütülmüş bir araştırmadır. Araştırmada örneklemin örgütsel sağlık algısının işgören performansını açıklama potansiyelinin olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Bu amaçla fark, ilişki ve etki testlerinin yanında nitel araştırmayla yönetici görüşlerine başvurulmuştur. Bu araştırma, objektif genellemelerde bulunabilmek amacıyla pozitivist epistemolojiye dayalı nicel ve bilimsel bilginin bireylerin sübjektif yorumlarından oluşabileceğini varsayan yorumsamacı anlayışa dayalı nitel araştırma geleneğini birlikte kullanan karma yönteme göre yürütülmüştür. Araştırmada karma yöntem her iki yöntemin güçlü yanlarından yararlanmak amacıyla tercih edilmiştir. Araştırma bulgularına göre çalışanların örgütsel sağlık algıları ile işgören performansı algıları arasında anlamlı ilişki olduğu anlaşılmıştır. İşgörenin örgütte kendisini fiziksel, zihinsel ve psikolojik olarak tam bir iyilik hali içinde algılamasını sağlayan örgütsel sağlık faktörlerinin bulunmasının çalışanların performanslarını artıran önemli faktör olduğu anlaşılmıştır. Araştırma sonuçları örgütsel sağlığın işgören performansının önemli açıklayıcılarından biri olduğunu göstermesi itibariyle kurama, uygulamaya ve yönteme önemli katkısının olacağı ileri sürülebilir. Araştırma sonuçları, işgörenlerin örgütsel sağlık göstergelerini önemli olarak gördükleri ve bunun performansları üzerinde olumlu etkilerinin olduğunu göstermiştir. Yöneticilerin ise işgörenlerin performanslarını artırma konusunda istekli oldukları ve örgütsel sağlığın işgören performansını artırmada önemli bir değişken olduğu kanaatini paylaştıkları anlaşılmıştır. Bu sonuç insan yönetiminin içsel ve dışsal motivasyon faktörlerinden bağımsız olarak ele alınamayacağını göstermesi bakımından önemli olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There are many factors depending on the organization and employee in the efficiency and effectiveness of the organizations; One of the most important of these is organizational health and employee performance. employees' physically, mentally and psychologically“Organizational health”conditions that enable them to see in good health are important. In this research, they find themselves mentally, physically and psychologically in complete favour job performance of sighted employees would be high, otherwise low the assumption has been acted upon Based on this assumption in this research, the relationship between“organizational health”and“employee performance”in the working universe, and to determine the effect of organizational health conditions on employee performance it is intended. The research, is a research carried out according to the“mixed research method”. In the research, organizational health perception of the sample it has been attempted to determine whether there is potential to explain its performance. This for the purpose, besides the difference, relationship and impact tests, to the opinions of the manager with qualitative research, it has been used. This research aims to make objective generalizations. the subjective of individuals with quantitative and scientific knowledge based on positivist epistemology qualitative research based on interpretative understanding that assumes that it may consist of comments. It was carried out according to the mixed method using tradition together. In the research mixed method was chosen to take advantage of the strengths of both methods. According to the research findings, organizational health perceptions and employee performance It was understood that there was a significant relationship between their perceptions. The employee himself in the organization enabling him to perceive physically, mentally and psychologically in complete well-being The existence of organizational health factors are important that increases the performance of employees. It was understood to be the factor. Research results are employee of organizational health to the theory as it shows that it is one of the important descriptors of its performance, It can be argued that it will contribute significantly to practice and method. Research results, employees see organizational health indicators as important and showed that it had positive effects on their performance. Managers are willing to increase the performance of employees and believes that organizational health is an important variable in increasing employee performance It was understood that they shared. This result is internal and external motivation of human management, important in terms of showing that it cannot be handled independently of factors it was evaluated as.