İnguinal fıtıklar için modifiye shouldice onarımı
Modified shouldice technique for inguinal hernia repair
- Tez No: 834470
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET ARAS
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1986
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
İnguinal Fıtıklar İçin Modifiye Shouldice Onarımı Bu çalışma, ülkemizde çok az uygulanan Shouldice onarımını tanıtmak ve modifiye şeklinin erken sonuçlarını vermek amacıyla planlanmıştır. Shouldice onarımının erken ambulasyon, erken normal hayata dönüş, düşük yara enfeksiyonu, postoperatif komplikasyonların azlığı gibi özellikleri ile ameliyat tekniği anlatıldı. Ayrıca, Shouldice onarımına ait serilerdeki nüks oranları , çeşitli serilerdeki nüks oranlarıyla karşılaştırıldı. Böylece Shouldice onarımının üstünlüğü ortaya kondu. Shouldice onarımı, ameliyatın sadece fasiya transversalis onarımını içeren kısmı uygulanarak modfidiye edildi. Sütür materyali olarak vicryl (polyglactin 910) kullanıldı. 1984-1986 yılları arasında 31 hastaya ameliyatın modifiye edilmiş şekli uygulandı. Bu ameliyatlarda yara enfeksiyonu, hematom gibi erken komplikasyonlar görülmedi. 31 hastanın 23'ü ortalama 12 ay takip edildi ve hiçbirisinde nüks görülmedi. Çalışmamızın bu erken sonuçları ümit vericidir. İleride uzun süreli takip sonuçları da verilecektir.
Özet (Çeviri)
Modified Shouldice Repair for Inguinal Hernias This study was designed to introduce and present the early outcomes of the rarely practiced Shouldice repair, particularly in its modified form, for inguinal hernias in our country. The surgical technique was elucidated, highlighting the characteristics such as early ambulation, swift return to normal daily activities, low incidence of wound infection, and minimal postoperative complications associated with Shouldice repair. Additionally, the recurrence rates in Shouldice repair series were compared with those reported in various other series, thereby establishing the superiority of Shouldice repair. The modification of Shouldice repair involved applying only the portion of the surgery that addresses the repair of the transversalis fascia. Vicryl (polyglactin 910) was utilized as the suture material. The modified form of the procedure was performed on 31 patients between 1984 and 1986. No early complications, such as wound infection or hematoma, were observed in these surgeries. Of the 31 patients, 23 were followed up for an average of 12 months, and none experienced recurrence. The early results of our study are promising, and long-term follow-up outcomes will be provided in subsequent reports.