Ekokurgu türündeki eserlerin doğa eğitiminde değerlendirilmesi
Evaluation of ecofiction types in nature education
- Tez No: 642332
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde doğaya verilen zararın hızlı bir şekilde arttığı görülmektedir. Ormanlık alanların yok edilmesi, hızlı nüfus artışı, sanayi tesislerinin artması, doğanın zarar görmesine neden olmaktadır. İnsanlar çevre sorunlarının ortaya çıkmasına sebep olduğu gibi çözümünde en önemli parçasıdır. Bu çalışmada öğrencilerin duyuşsal dünyalarını zenginleştireceği düşünülen ekokurgu türündeki eserlerin doğa eğitiminde nasıl değerlendirilebileceğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Araştırma iki aşamadan oluşmaktadır. İlk aşamada nitel araştırma yöntemlerinden olan doküman incelemesi ile ekokurgu türündeki eser seçkisi oluşturulmuştur. Ekokurgu türündeki eserlerin içerik analizi yapılmıştır. Eserlerde insan ve doğa etkileşimi, etik ve sorumluluk bilinci ve çevre sorunlarına yönelik iletiler bulunmuştur. Bu iletiler doğrultusunda Fen Bilimleri dersi müfredatındaki çevre kazanımları incelenmiş ve eser seçkisine son hali verilmiştir. Araştırmanın ikinci aşamasında eylem araştırması yöntemi kullanılmıştır. Bir ortaokulda görev yapan dokuz öğretmen adayı çalışmanın grubunu oluşturmaktadır. Öğretmenlerin üçü Fen Bilimleri, üçü Türkçe ikisi Sosyal Bilgiler öğretmenidir. Öğretmenlere ekokurgu türündeki eserlerin ne olduğu, doğa eğitiminde nasıl değerlendireceği seminer yardımıyla anlatılmıştır. Seminer öncesi ve sonrası öğretmenlerle yarı yapılandırılmış görüşme yapılmıştır. Seminer öncesi öğretmenlerin ekokurgu hakkında bilgi sahibi olmadıkları, seminer sonrası ise ekokurgu konusunda hakkında bilgi birikiminde artış olduğu görülmektedir. Ekokurgu hakkında bilgi sahibi olan öğretmenlerin yardımıyla bu eserlerin değerlendirmesine yönelik öğretmenlere rehber olacak eğitici materyaller hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, it is seen that the damage to nature increases rapidly. Destruction of forest areas, rapid population growth, increase in industrial facilities cause damage to nature. In this study, it is aimed to evaluate how eco-fiction works which are thought to enrich students' affective worlds can be evaluated in nature education. The research consists of two stages. In the first stage, a selection of eco-fiction works was created by document analysis which is one of the qualitative research methods. Content analysis of eco-fiction works was conducted. Human and nature interaction, ethics and responsibility awareness and environmental problems were found in the works. In line with these messages, the environmental gains in the science curriculum were examined and the selection of the works was finalized. In the second stage of the research, action research method was used. The study group consisted of nine pre-service teachers working in a secondary school. Three of the teachers were Science and three were Turkish and two were Social Studies teachers. The seminar was explained to the teachers about eco-fiction works and how to evaluate them in nature education. Semi-structured interviews were conducted with the teachers before and after the seminar. It is seen that pre-seminar teachers do not have knowledge about eco-fiction and after the seminar there is an increase in knowledge about eco-fiction. With the help of teachers who have knowledge about eco-fiction, educational materials were prepared to guide teachers on how to use these works.