Torakotomi yapılan hastalarda erektör spina plan (ESP) bloğu ile hasta kontrollü analjezinin postoperatif klinik etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of postoperative clinical effects of erector spinae plane block and patient controlled analgesia in thoracotomy patients
  1. Tez No: 642365
  2. Yazar: MURAT BAĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Torakotomi cerrahisi uygulanan hastalarda postoperatif analjezi için Erektör Spina Plan (ESP) bloğu ve Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) yöntemlerinin klinik etkinlik ve komplikasyon açısından karşılaştırılmasıdır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya torakotomi cerrahisi geçirmiş 40'ına ESP bloğu (Grup E), 40'ına HKA (Grup H) uygulanmış 80 hasta dahil edildi. Hastaların demografik verileri (yaşı, cinsiyeti, ASA skoru, boyu, kilosu, vücut kitle indeksi (VKİ) ve sigara durumu) kaydedildi. Grup E'de bulunan hastalara 20 ml % 0,5'lik bupivakain ile ultrason eşliğinde ESP bloğu, Grup H'de bulunan hastalara ise 10 μg/ml fentanil ile 2,0 ml/h bazal hızda ve 15 dakikalık kilitlenme süresi ile 2,0 ml bolus dozlar olarak HKA uygulandı. Grupların VAS ve NRS skorları, ilk ek analjezi zamanı, toplam tüketilen ek analjezi miktarı ile yan etkileri (bulantı-kusma, kaşıntı, solunum depresyonu, sedasyon, konstipasyon) kaydedildi. Bulgular: İki grup arasında demografik veriler açısından fark yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this course is to compare Erector Spinae Plane (ESP) block and Patient Controlled Analgesia (PCA) methods for postoperative analgesia in patients undergoing thoracotomy surgery in terms of clinical efficacy and complication. Materials and Methods: The study included 80 patients who had thoracotomy surgery, 40 of whom had ESP block (Group E) and 40 of whom had HKA (Group H). Demographic data (age, gender, ASA score, height, weight, body mass index (BMI) and smoking status) were recorded. In Group E patients, ESP block was administered with 20 ml of 0,5% bupivacaine accompanied by ultrasound, patients in Group H were administered 10 µg/ml of fentanyl with 2,0 ml/h baseline and 2,0 ml bolus doses with a 15 minute lock-up period. The VAS and NRS scores of the groups, the time of the first additional analgesia, the total amount of additional analgesia consumed, and the side effects (nausea-vomiting, itching, respiratory depression, sedation, constipation) were recorded. Results: There was no difference between the two groups in terms of demographic data (p>0,05).