Oksidatif stres düzeylerinin ve S100B seviyesinin çocuk konversiyon hastalarının etiyopatogenezindeki yeri
The role of oxidative stress levels and S100B level in ethiopathogenesis of child conversion patients
- Tez No: 642368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
AMAÇ: Konversiyon bozukluğu, psikolojik çatışmaya eşlik eden bedensel işlevsellikte kayıpla giden bir bozukluktur. Stresör faktörlerin ve travmatik yaşam olaylarının hazırlayıcısı olduğu bilinen konversiyon bozukluğu ile kanda oksidatif stres parametlerleri arasında bir ilişki olabileceğini düşünerek bu hastalar ile sağlıklı kontroller arasında oksidatif stres parametreleri ve S100B proteini serum seviyelerini karşılaştırdık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmaya DSM-5 tanı kriterlerine göre konversiyon bozukluğu tanısı alan 8-18 yaş aralığında 37 hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş 37 kontrol grubu alınmış ve her iki gruba çocukluk çağı travmaları ölçeği, disosiyatif yaşantılar ölçeği uygulanmıştır. Biyokimya tüpüne kan alınarak hasta ve kontrol grubunun toplam oksidan, antioksidan ve S100B serum seviyeleri karşılaştırılmıştır. BULGULAR: Her iki grup arasında toplam oksidan, antioksidan, S100B serum seviyeleri ve oksidatif stres indeksi açısından anlamlı fark olmadığı tespit edildi. Total oksidan seviyesinin toplam antioksidan seviyesi, S100B serum seviyesi ve oksidatif stres indexi ile pozitif yönde anlamlı korelasyon olduğu görüldü. Çalışmamızda konversiyon grubunda kontrol grubuna göre çocukluk çağı travmaları ölçek toplam skorunun, duygusal istismar, duygusal ihmal ve fiziksel ihmal alt grup skorlarının anlamlı düzeyde daha fazla olduğu görülmüştür. Disosiyatif yaşantılar ölçeği toplam puanlarının da yine kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksek olduğu görülmüştür. SONUÇ: Konversiyon bozukluğu etyolojisi henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Elde ettiğimiz veriler doğrultusunda oksidan ve antioksidan dengenin ve S100B serum seviyelerinin konversiyon bozukluğu hastalarımızda anlamlı bulunmamasına rağmen stresör faktörlerin ve travmatik yaşam olaylarının konversiyon bozukluğu hastalarında daha sık görülmesi kaçınılmazdır. Çocuklarda işlevsellikte ciddi bozulmalara ve teşhis konulana kadar farklı tedavi hizmetleri almaya çalışarak maddi kayıplara yol açan konversiyon bozukluğunun etyolojisini aydınlatmaya yönelik örneklem sayısının genişletilerek bu çalışmaların artırılmasına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE:Accumulated data show that children and adolescents with conversion disorder demonstrate the activation or irregularity of multiple components of the stress system, and the stress system disease model provides a comprehensive neurobiological framework for understanding this complex group of patients. We predicted that there may be a relationship between the conversion disorder known to be triggered by stressor factors and oxidative stress parameters in the blood and S100B, and we aimed to compare the oxidative stress parameters and S100B protein in blood serum from conversion disorder patients and sera from healthy controls to test our hypothesis. MATERIALS AND METHODS: The study included 37 patients (aged 8-18 years, who were diagnosed with conversion disorder according to DSM-5 diagnostic criteria and 37 from an age- and sex-matched control group. The childhood trauma scale and dissociative experiences scale were applied to both groups. Total oxidant level, total antioxidant level and S100B levels were compared from the conversion disorder and control groups. CONCLUSION: The etiology of conversion disorder has not been fully elucidated yet. In line with the data we obtained, although the oxidant and antioxidant balance and S100B blood serum levels are not found to be significant in our patients with conversion disorder, it is inevitable that stressor factors and traumatic life events are more common in patients with conversion disorder. There is a need to increase the number of samples to clarify the etiology of conversion disorder, which causes material losses by trying to receive different treatment services until children are diagnosed with serious impairment in functionality and diagnosis.