Tozlu Ekmek
Dusty Bread
  1. Tez No: 642458
  2. Yazar: RABİA GİZEM ALPU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALTAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Belgesel, gerçek olanı ele alır. Bu gerçeğin içine her konu sığabilir. Hatta bir hedef koyup onu araştırmak gerekir. İnsan emeği çalışma hayatının temelini oluşturmaktadır. İnsan emeğinin olmadığı bir dönem yoktur. Bu belgesel projesinde işçilerin ortaya koyduğu emek gücü anlatılmıştır. Belgesel, Çanakkale ilinde bulunan Gelibolu-Eceabat hattı üzerinde inşaatı devam etmekte olan taşıt tünelinde çekilmiştir. Yol, işçi ve emek arasında kurulan bağın aralarındaki ilişkileri ele alınmıştır. Şartlar ne olursa olsun işçilerin tünel yapımında ortaya koydukları şey emektir. İşçilerin tüneli tamamlayabilmek için el birliğiyle ortaya koydukları süreçte aynı zamanlarda farklı işleri yaparak emek gücüyle yol yapımını sağlarlar. Gelişen teknolojiyle beraber işsizlik sorunu olsa da yol işçilerine her zaman ihtiyaç vardır. Çünkü tünel yapımında her ne kadar teknolojiden yararlanılsa da insan gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzdeki çalışma şartlarına bakıldığı zaman da tünel yapımı işçiliği çalışma zorluğu itibariyle diğer işçiliklere göre daha ağır ve zor şartları içinde bulundurur. Gerçekleşmesi istenmeyen ihtimallerin fazla olduğu çalışma şartları vardır. Tünel yapımı işçiliği diğer mesleklerle karşılaştırıldığında emek gücünden daha çok yararlanıldığı görülmektedir. Bu da daha çok özen, önlem ve disiplin duyulması gerektiren bir iş halini alır.
Özet (Çeviri)
The documentary deals with the real thing. It is necessary to set a target and investigate it as every subject will fit into this reality. Human labor is the basis of everything that exists in working life. There is no period when there is no human labor. In this documentary project, the labor force put forward by the workers is explained. It was taken in the vehicle tunnel under construction on the Gelibolu-Eceabat line in the province of Çanakkale. The relations between the road, worker and labor are discussed. Whatever the conditions, the workers put forward in tunnel construction is labor. In order to complete the tunnel by the workers, they perform different jobs at the same time in the process they put together and provide road construction with labor power. Even though there is an unemployment problem with the developing technology, road workers are always needed. Because, although technology is used in tunnel construction, human power is needed. When looking at the working conditions today, tunneling workmanship has more severe and difficult conditions compared to other workmanship in terms of working difficulties. There are working conditions that are undesirable to realize. Compared to other professions, tunnel-made workmanship is a job that requires more care, precaution and discipline.