Üniversite öğrencilerinin riskli davranışları ile sürekli öfke ve öfke ifade düzeyleri ve iç-dış denetim odağı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The investigation of the relationship between risky behaviors, trait anger and anger expression level and locus of control among college students
  1. Tez No: 642457
  2. Yazar: AHMET SEMİH ŞAHİNOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ DAYİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu araştırma üniversite öğrencilerinde öfke ve öfke ifade düzeyleri, riskli davranışlar ve iç-dış denetim odağı arasındaki ilişkiyi ortaya koymak, bu değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda İstanbul ilinde yaşamakta olan ve rastlantısal olarak seçilen 18-25 yaş arasındaki 415 üniversite öğrencisi araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada Sosyodemografik Bilgi Formu, Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği, RDÖ ve Rotter İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği kullanılarak veri toplanmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesi ve analizinde IBM SPSS v.25 paket programı kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularında sürekli öfke, öfke dışa ve öfke içte alt boyutları ile riskli davranışlar ölçeği tüm alt boyutları arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişkinin bulunduğu, denetim odağı ölçeği puanı ile riskli davranışlar alt boyutlarından intihar eğilimi arasında ise anlamlı ve pozitif bir ilişki saptanmıştır. Riskli Davranışlar Ölçeği alt boyutlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ve erkek katılımcıların puanlarının daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Rotter İç-Dış Kontrol Odağı Ölçeği puanlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık gösterdiği ve kadın katılımcıların puanının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği alt boyutlarından öfke kontrolünün cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermediği belirlenmiştir. Araştırma bulguları, literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research prepared to determine the relationship between anger and anger expression levels, risky behaviors and locus of control, examine how these variables differ according to demographic variables among university students. 415 university students between 18-25 years old living in Istanbul were randomly chosen as sample of the research. Data were collected using Socio-demographic Information Form, Trait Anger and Anger Expression Scales, Risky Behavior Scale and Rotter' Locus of Control Scale. IBM SPSS v.25 package program was used in the evaluation and analysis of the collected data. In the findings of study, it was found that there was a statistically significant and positive relationships between trait anger, anger-out, anger-in and all sub dimensions of risky behaviors. It was determined a significant and positive relationship between locus of control and suicidal tendency which is sub dimension of risky behaviors. It was concluded that the sub-dimensions of the Risky Behaviors Scale showed a significant difference according to the gender variable and the scores of male participants were higher. The scores of Rotter Internal-External Control Focal Scale showed a significant difference according to the gender variable and the score of female participants was higher. It was determined that anger control did not show a significant difference according to gender variable from the subscales of Continuous Anger and Anger Expression Style Scale. Research findings are discussed in the light of the literature.