Algılanan liderlik tiplerinin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisi: Bankacılık sektöründe bir araştırma
The impact of perceived leadership types on organizational commitment and job satisfaction: A study in the banking industry
  1. Tez No: 642465
  2. Yazar: GÜLŞAH TİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBİGE ÖZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, banka çalışanlarının algıladıkları liderlik tiplerinin örgütsel bağlılık ve iş tatmini üzerindeki etkisini ortaya koymaktır. Çalışmanın diğer bir amacı ise katılımcıların yaş, cinsiyet, eğitim durumu ve medeni durumu gidi demografik özelliklerine göre algılanan liderlik tiplerinin, örgütsel bağlılık ve iş tatmini düzeylerin farklılaşıp farklılaşmadığı da belirlemektir. Çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren özel, yabancı ve kamu bankaların 414 çalışanı üzerinde anket gerçekleştirilmiştir. Çalışmada toplanmış veriler SPSS programıyla yardımıyla çözümlenmiştir. Ampirik analizlerde t-testi ve tek yönlü anova, regresyon ve pearson korelasyon yöntemi kullanılmıştır. Yapılan analiz sonucunda iş tatmini, içsel tatmin, dışsal tatmin ile dönüşümcü liderlik, etkileşimci liderlik algısı arasında pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca serbestlik tanıyan liderlik algısı ile örgütsel bağlılık, duygusal bağlılık, devam bağlılık, normatif bağlılık arasında pozitif bir ilişki belirlenmiştir. Bunun yanı sıra banka çalışanlarının demografik özelliklerine göre algılanan liderlik tipi, örgütsel bağlılık ve iş tatmin düzeyleri farklılaştığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to reveal the effect of perceived leadership types of bank employees on organizational commitment and job satisfaction. Another aim of the study is to determine whether the types of leadership, organizational commitment and job satisfaction levels differ according to the demographic characteristics of the participants according to their age, gender, educational status and marital status. special operating in Turkey in the study, over 414 employees of foreign state-owned banks and the survey was conducted. The data collected in the study were analyzed with the help of SPSS program. In empirical analysis, t-test and one-way anova, regression and pearson correlation method were used. As a result of the analysis, a positive and statistically significant relationship was found between job satisfaction, internal satisfaction, external satisfaction, and transformational leadership, and interactive leadership perception. In addition, a positive relationship has been determined between the perception of leadership that gives freedom and organizational commitment, emotional commitment, attendance, normative commitment. In addition, it was determined that the leadership type, organizational commitment and job satisfaction levels perceived according to the demographic characteristics of the bank employees differed.