Temel tıp bilimleri alanında çalışan hekimlerin tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası
Compulsory financial liability insurance on medical malpractises of physicians working in basic medical sciences
- Tez No: 642475
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CÜNEYT SÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Tıp bilimi uygulayıcısı olan hekimler insan bedeni üzerinde mesleki faaliyetlerini gerçekleştirirken insan vücudunun karmaşıklığı ve öngörülemezliği nedeniyle birçok risk üstlenmektedirler. Tıbbi uygulamaları esnasında hafif ihmalinden dahi sorumlu olan hekimler için 2010 yılında 1219 sayılı Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanunda yapılan değişiklik ile hatalı tıbbi uygulamalarına karşı mali sorumluluk sigortası yaptırma zorunluluğu getirilmiştir. Bu tez çalışmasında ülkemizde uygulanmaya başlayalı on yılı geride bırakan hekimlerin meslek ifası sırasında üstlendikleri rizikolara karşı yaptırılması zorunlu olan“Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası”konusu ele alınmıştır. İlk bölümde hekimlik mesleği, hekimlerin hukuki sorumluluğu, tıbbi kötü uygulama ile tıbbi komplikasyon ve temel tıp bilimleri alanında çalışan hekimlerin meslek ifası konuları irdelenmiştir. Devamında sigorta kavramı ele alınarak sorumluluk sigortaları ve mesleki sorumluluk sigortası irdelenmiş, hekimin mesleki sorumluluk sigortasına değinilmiştir. Üçüncü ve son bölümde tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortasının niteliği, şekli, tarafları ve unsurları irdelenip rizikonun gerçekleşmesine ilişkin teoriler göz önünde tutularak zorunlu mali sorumluluk sigortası açısından riziko kavramı ele alınmıştır. Sigorta himayesinin kapsamı ile sigorta teminatı dışında kalan haller incelenip temel tıp bilimleri alanında çalışan hekimler açısından sigortalanabilir menfaat ve riziko hususları incelenmiştir. Tıbbi kötü uygulamaya ilişkin zorunlu mali sorumluluk sigortası, temel tıp bilimleri alanında çalışan hekimler ve bu hekimlerin meslek ifa süreçleri Covid-19 salgının yarattığı durumlar da göz önünde tutularak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu çalışma süresince Anayasa, Türk Ticaret Kanunu ve Tababet ve Şuabatı San'atlarının Tarzı İcrasına Dair Kanun başta olmak üzere özel ve genel çeşitli ulusal mevzuat göz önünde tutulmuş, uluslararası mevzuatlar irdelenerek doktrin ve yargı içtihatları ile ulusal ve uluslararası yayınlardan faydalanılmıştır. Olağan koşullarda temel tıp bilimleri alanında çalışan hekimlerden bazıları tıbbi uygulama süreçlerine katılmasalar dahi Covid-19 salgının yarattığı olağan dışı hal göstermiştir ki bu alanlarda çalışan hekimler mevcut yasal düzenlemeler çerçevesinde görevlendirme ile tıbbi uygulama gerçekleştirmekte, sigortalanabilir risk üstlenmektedir.
Özet (Çeviri)
Physicians who are medical science practitioners take many risks due to the complexity and unpredictability of the human body while performing their professional activities on the human body. In 2010, the Law No. 1219 on the the mode of execution of medicine and medical sciences obliged to take out liability insurance for the doctors, who are responsible for even minor negligence during their medical practices. In this thesis study, the subject of“Compulsory Financial Liability Insurance for Medical Malpractice”, which is compulsory to be taken against the risks that physicians who have passed after 10 years of implementation in our country, has been dealt with. In the first part, the profession of medicine, the legal responsibility of physicians, medical malpractice, and medical complications and professional performance of physicians working in the field of basic medical sciences are examined. Later on, the insurance concept and the liability insurance and professional liability insurance are discussed and the professional liability insurance of the physician is mentioned. In the third and last section, the concept of risk in terms of compulsory financial liability insurance is discussed by considering the nature, form, parties and elements of compulsory financial liability insurance regarding medical malpractice and considering the theories regarding the realization of the risk. The insured interest and risk issues were examined for the physicians working in the field of basic medical sciences. Compulsory financial liability insurance related to medical malpractice, physicians working in the field of basic medical sciences and the occupational performance processes of these physicians have been tried to be evaluated by taking into account the situations created by the Covid-19 outbreak. During this study, special and general national legislation, especially the Constitution, the Turkish Commercial Code and the Law on the Practice of the Style of Tabhate and Subsistence Art, were taken into consideration, international legislation was examined and doctrine and judicial jurisprudence and national and international publications were utilized. Even if some of the physicians working in the field of basic medical sciences do not participate in medical practice processes under normal conditions, Covid-19 showed the extraordinary situation created by the epidemic that physicians working in these fields carry out medical practice by assigning them under the current legal regulations and undertake insurable risks.