Üniversite öğrencilerinin kredi kartı kullanımları üzerine bir araştırma 'Dicle Üniversitesi örneği'
A research on credit card uses of university students 'Dicle University example '
  1. Tez No: 642486
  2. Yazar: GAMZE BAŞBOĞA KARTAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR BURTAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kredi kartı dünya genelinde ve Türkiye'de modern bir ödeme aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmanın konusu modern bir ödeme aracı olan kredi kartına ilişkin, öğrenci profilinden kullanım özelliklerini ve buna bağlı bazlı demografik değişkenlerin durumunu ele almaktır. Araştırmanın katılımcı grubunu, Dicle Üniversitesinde farklı fakülte ve bölümlerde eğitim öğretimine devam eden üniversite öğrencileri (n=414) oluşturmaktadır. Bu çalışmanın amacı, öğrencilerin kart sahipliği, kredi kart limitleri ve kart kullanım ve harcama özelliklerini etkileyen faktörleri ele alarak, üniversite öğrencilerinin kart kullanımlarına ilişkin betimsel bir tablo oraya koymaktır. Araştırma verileri 5'li likert tipi ölçüm yöntemine göre hazırlanan ve öğrencilerin demografik bilgilerini, sosyo-ekonomik özelliklerini içeren soru ve anket formu kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri SPSS 25 programı ile gerçekleştirilip, Ki-Kare analizi ile rapor edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Credit card is a payment instrument that are commonly used in Turkey as well as in the World. The main aim of this study is to reveal and analyse the credit card usage behaviour of students within student profile and status of demographic perspective. Study group of this research formed up by university students (n=414) that continue their education in different faculties and departments at Dicle University. The aim of this study is to draw a descriptive picture of university students' card usage by considering the factors affects card ownership, credit card limits and card usage and spending features. The research data were collected by using the questionnaire and questionnaire form which prepared according to the 5-point Likert-type measurement method that includes demographic information and socio-economic characteristics of the students. The analysis of the gathered data was carried out with the SPSS 25 program and reported with the Chi-Square analysis.