Sürgün'de birleşik eylemler (yapıları ve zaman kılınışları)
- Tez No: 64250
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. DENİZ ABİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
ÖZ FT Tft7in (Sürgün'de Birleşik Eylemler) giriş bölümünde birleşik eylem tanımlanmış, diğer dilcilerin birleşik eylem sınıflamaları gözden geçirilmiş ve zaman kılınışı hakkında bilgi verilmiştir. inceleme bölümünde Refik Hal it Karay'ın Sürgün adlı romanındaki birleşik eylemlerin yapısı ve zaman kılınışı bakımından sınıflaması yapılmıştır. Bu çalışmada dört tip birleşik eylem saptanmıştır. Temel eylemlerle tasviri eylemlerden oluşan birleşik eylemler“birinci tip birleşik eylemler”başlığı altında incelenmiştir. Ari soylu sözcüklerle yardımcı eylemlerden oluşan birleşik eylemler“ikinci tip birleşik eylemler”başlığı altında incelenmiştir. Ortaçlarla ol-yardımcı eyleminden oluşan birleşik eylemler“üçüncü tip birleşik eylemler”başlığı altında incelenmiştir. Ad soylu sözcüklerle yarı yardımcı eylemlerden oluşan birleşik eylemler“dördüncü tip birleşik eylemler”başlığı altında incelenmiştir. Bu birleşik eylemlerin her biri kendi içinde zaman kılınışı bakımından da incelenmiştir. Birleşik eylemlerin bildirdiği kılınışlar başlama bitirme, süreklilik olmak üzere üç başlıkta toplanmıştır. Sonuç bölümünde şu noktalara dikkat çekilmiştir. 1-“inip çık-, atıp tut”gibi ikilemler ve“-mAğA başla-, -mAğA koyul-”gibi kalıplaşmalar birleşik eylemler sayıl malıdır. 2- Zaman kılınışının birleşik eylemin yapısını nasıl etkilediği saptanamamıştır. ANAHTAR 8Ö7CÜKLER Birleşik Eylem Yardımcı Eylem Yarı Yardımcı Eylem Tasviri Eylem Kılınış
Özet (Çeviri)
ABSTRAKT Tn the presentation of research work“Sürgün 'de Birleşik Fylemler (Compound Verbs in Surqun)”theinformation about how other linguists classified compound verb and what temporal aspect was, hes been given. In the study; the structure and distribution of compound verhs in the novel called Sürgün of Refik Hal i t Karay have been classified in temporal aspect. Tn this proccess; it has been found out that there are four kinds of compound verbs. Compound verb of basic and descriptive verbs has been studied in the title of the first type of compound verb. As to compound verb of eponymous noun words and auxiliary verbs, this kind of compound verb has been expressed as the second teype of compound verbs. Just as compound verbs of auxiliary verb“olmak”with participles have been studied in the title of the third type of compound verbs so campound verbs of semi-auxiliary verb and eponymous noun words have been studied in the title of the fourthtype of compound verbs. Fach one of these compound verbs has also been studied in temporal aspect. We have seen that temporal aspect compound verbs present has got there kinds of features (characteristics) such as similtaneous with the given time (begining) subseguent to the given time (ending) and lastly its conytinuity. Finally; we draw a conclusion that the reduplication such as verbs“inin çık-, atıp tut-”and the phrases such as“-mAğA basla-, -mAğA koyul-”musth't be accepted as compound verhs; and three is no certain evidence about how temporal aspect has an effect upon the phrase of compound verb. KFY WORDS Compound Verb Auxiliary Verb Semi-auxiliary Verb Descriptive Verb Aspect