Ana akım medya dilinin halkbilimi açısından eleştirel söylem analizine tabi tutulması
Subjection of mainstream media language to critical discourse analysis in terms of folkloristic
- Tez No: 642515
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN EREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), İletişim Bilimleri, Folklore, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Hayatın sürekliliğinin sağlanması, öğretilerin aktarılması, pekiştirilmesi açısından kültür işlevsel bir değerdedir. Kültürel süreçlere bağlı olarak folklor, insan yaşamının temelinde yer alan, hayatın her alanında zemin oluşturan yaratımlardandır. Kültürün bütünlüklü bir yapıda varlığını sürdürmesi, yayılıp genişlemesinde ve aktarılmasında dil ana unsurlardan biridir. Araştırmanın amacı yazılı medyada halkbilimsel içerik taşıyan üç haberin karşılaştırılmalı analiz edilmesi buna bağlı olarak gazetelerin halkbilimsel haberlere yaklaşım tarzları olarak ele alınmıştır. Analiz edilecek medya söylemi içerisindeki halkbilimine dair veriler kültür ve folklor alanlarının odağında analiz edilecektir. Araştırmanın kapsamı, Hürriyet, Yeni Şafak, BirGün gazetelerinde halkbilimine dair içerik barındıran üç haberin, medya dili üzerinden analiz edilmesi olarak belirlenmiştir. Her gazetenin bir yayın politikası buna bağlı olarak her gazetenin bir ideolojisi olduğu varsayımından hareketle üç ayrı gazete analiz çalışması için tercih edilmiştir. Bu çalışmada 2017-2018 yılları arasında halkbilimsel içerik taşıyan üç haberin karşılaştırılmalı analizi yapılacaktır. Disiplinler arası bir çalışmayı esas alan bu çalışma da halkbilimin iletişim alanı ile ortak çalışma konuları olduğu, disiplinler arası çalışmanın arttırılması ve halkbiliminin elektronik ortama dayalı çalışma alanında kapsamını arttırması sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture has a functional value in terms of ensuring the continuity of life, transferring and reinforcing the teachings. Depending on the cultural processes, folklore is one of the creations that are the basis of human life and form the ground in all areas of life. Language is one of the main factors in the spread and expansion and transfer of culture. The aim of the research is to analyze the comparative analysis of three news that have folklore content in print media, and accordingly, the approach styles of newspapers to folklore news. Data on folklore in the media discourse to be analyzed will be analyzed at the focus of culture and folklore. The scope of the research was determined as the analysis of three news articles containing folklore in Hürriyet, Yeni Şafak, BirGün newspapers over the media language. Based on the assumption that each newspaper has an ideology, three newspapers are preferred for analysis work. In this study, a comparative analysis of three news with folklore content will be conducted between 2017-2018. This study, which is based on an interdisciplinary study, has been concluded that folklore has common working areas with communication, increasing interdisciplinary work and increasing the scope of folklore in the field of electronic environment.