Başkanlık Sistemi bağlamında Cumhur İttifakında yer alan partilerin siyasal uzlaşı süreçlerinin yazılı basındaki temsili
The representation of the political reconciliation processes of the parties in the Republic Alliance in the context of the Presidential System in the printed media
- Tez No: 862904
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL SERPİL AYDOS
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Siyasal Uzlaşı, Türk siyasetinin çok partili dönemiyle beliren ideolojik farklılaşmalar neticesinde tam olarak tesis edilememiş bir kavram olarak öne çıkmaktadır. Siyasi partiler arası iletişim, görüş ve iş birliği mesafesinin açılması iktidar diline de yansıyarak siyasal istikrarsızlığa kadar uzanan dönemlere sebep olmuştur. Türk siyasetindeki belirsizlikleri bertaraf etmek adına tesis edilen koalisyonlar ise bu soruna çare olmaktan uzak kalarak daha da belirginleşen çatışmalara sebep olmuşlardır. Parlamenter sistemin bir sorunsalı olarak son dönemde tartışılmaya başlanan siyasal çatışma, beraberinde Başkanlık Hükümet Modeli tartışmalarını getirmiştir. Bu bağlamda siyasal uzlaşının tesis edileceği, parlamento ile diğer paydaşlar arası iş birliğinin artacağı görüşleri ileri sürülmüştür. Ülkemizde siyasal ittifak konusu 2016 İstanbul Yenikapı Mitingi ile görünür olmuş ve Başkanlık Sistemi ile birlikte günlük siyasal hayata dâhil olmuştur. Bu çalışmada Cumhur İttifakının yazılı medyadaki temsili ele alınmaktadır. Ana akım medyada yer alan günlük gazetelerin ilk sayfaları incelenerek ittifak ve uzlaşı kavramlarının gündeme nasıl dâhil edildiği araştırılmıştır. Gündem kurma teorisine bağlı olarak ittifak kavramı içinde uzlaşının nasıl ele alındığı, olumlu ve olumsuz medya dili ile Başkanlık Hükümet Model içinde bunun nasıl ifade edildiği incelenmektedir. Öne çıkan bulgular arasında destekleyici ve karşı çıkan ifadeler yer almakta ve“gelecek”perspektifinde olumlu görüş ile“üniter yapının bozulacağı”olumsuz görüşü arasında bir medya dilinin ortaya çıktığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Political Consensus stands out as a concept that has not been fully established as a result of the ideological differentiations that emerged with the multi-party period of Turkish politics. The widening of communication, opinion and cooperation distance between political parties has also been reflected in the language of power and has led to periods of political instability. The coalitions established to eliminate the uncertainties in Turkish politics have been far from being a solution to this problem and have caused conflicts that have become more pronounced. The political conflict, which has recently begun to be discussed as a problematic of the parliamentary system, has brought about the discussions of the Presidential Government Model. In this context, it has been put forward that political consensus will be established and cooperation between the parliament and other stakeholders will increase. In our country, the issue of political alliance became visible with the 2016 Istanbul Yenikapı Rally and was included in daily political life with the Presidential System. In this study, the representation of the People's Alliance in the print media is discussed. By examining the first pages of daily newspapers in the mainstream media, it was investigated how the concepts of alliance and consensus were included in the agenda. Depending on the agenda setting theory, how consensus is handled within the concept of alliance and how it is expressed within the Presidential Government Model with positive and negative media language are examined. Among the prominent findings, there are supportive and opposing statements, and it is seen that a media language has emerged between the positive view in the“future”perspective and the negative view that“the unitary structure will be disrupted”.