Lojistik sektöründe hile riski yönetimi ve iç kontrol sisteminin etkinliği
Effectiveness of fraud risk management and internal control system in logistics sector
  1. Tez No: 642546
  2. Yazar: SUAT ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL ERKİŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Küreselleşen dünyada hile riski ve iç kontrol sistemleri, ülkeler ve firmalar açısından önemle bakmak zorunda kaldıkları bir alandır. Hile riskine karşı ülkeler ve firmalar kendi içyapılarını düzeltmekte ve bu doğrultuda politikalar geliştirmektedir. Bu politikaların en başında iç kontrol sisteminin yapılanması ve uygulanması gelmektedir. İşletmelerde hilenin oluşmasına zemin hazırlayan ve meydana gelmesini sağlayan farklı unsurlar vardır. Bu unsurlar işletmenin yapısına, faaliyette bulunduğu sektöre, organizasyonun türüne, çalışanların eğitim düzeyi gibi faktörlerden etkilenmekte ve bu faktörlere göre değişkenlik göstermektedir. İşletmelerin iç kontrol sistemi ne kadar iyi tasarlanırsa tasarlansın hileleri önlemede makul güvence sağlamaktadır. Onun için işletmeler çeşitli hilelere maruz kalmakta ve bu hilelerin işletmeye etkisi her geçen gün artmaktadır. Bu çalışmada lojistik sektöründe ne tür hileler ile karşı karşıya kalınmaktadır ve söz konusu hilelere ilişkin risk yönetimi kapsamında etkin bir iç kontrol sistemi nasıl oluşturulmalıdır konusu ele alınacaktır. Hile kavramı, hile riski yönetimi, iç kontrol sistemi ve lojistik sektörü konusunda kavramsal açıklamalar yapıldıktan sonra lojistik sektörünü kapsayan ve etkin bir iç kontrol sisteminin nasıl olabileceği değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Fraud risk and internal control systems in the globalizing world is an area in which countries and firms must take care to look at. Countries and companies correct their internal structures and develop policies in this direction against fraud risk. The most important of these policies is the structuring and implementation of the internal control system. There are different elements that prepare the ground for cheating in the enterprises and enable them to occur. These factors are affected by factors such as the structure of the enterprise, the sector in which it operates, the type of organization, the level of education of the employees and vary according to these factors. No matter how well the company's internal control system within the scope of risk management related to these tricks will be discussed. After conceptual explanations about cheating concept, cheating risk management, internal control system and logistics sector. It will be evaluated how effective internal control system covering the sector can be.