Endüstriyel tesislerde aydınlık düzeyi kontrolü ile aydınlatma otomasyonu ve bir örnek uygulama
Lighting auotomation with lighting level control and a sample application in industrial facilities
  1. Tez No: 642562
  2. Yazar: MEHMET GÜRCAN GÜR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ UYAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma altı ana bölümden meydana gelmiştir. Birinci bölümünde, çalışmanın amacı, önemi, varsayımları, sınırlılıkları ve yöntemi üzerinde durulmuştur. Aynı zamanda, bölümler bazında çalışmanın içeriğinden de bahsedilmiştir. İkinci bölümünde, kaynak araştırmasına yer verilmiştir. Aydınlatmanın tanımı, aydınlık düzeyi ve aydınlatma türlerinden bahsedilerek, geçmişten günümüze akıllı aydınlatma sistemleri kronolojik manada irdelenmiştir. Bunun yanında LED teknolojisi, türleri, teknik özellikleri, verimliliği, enerji tasarrufu avantajları ve dezavantajları sıralanmıştır. Üçüncü bölüm de ise nesnelerin interneti-aydınlatma kontrolü güncel teknolojik gelişmeler kapsamında incelenmiş ve geldiği nokta vurgulanmıştır. Burada otomatik kontrolü sağlayan; zaman anahtarlayıcılar, hareket algılayıcı sensörler ve gün ışığı sensörlerinden bahsedilmiştir. Aydınlık düzeyi kontrolü ele alınırken enerji etkin aydınlatma sistemlerine ilişkin yapı ve işleyiş, aydınlatma kontrol sistemleri ve güncel uygulamalara değinilmiştir. Dördüncü bölümde ele alınan deponun devreye alınmadan önce takip edilen algoritmadan ve aşamalarından bahsedilmiştir. Endüstriyel Aydınlatma, ekipman, tasarım kriterleri, kullanılan yazılım ve programlama mantığı hakkında bilgiler verilmiştir. Beşinci bölümde; devreye alındıktan sonra Kalite Yönetim Sistemleri kapsamında; İSG, Çevre ve Enerji Yönetim Sistemleri bakımından değerlendirmeye alınmıştır. Enerji tasarrufunun yanında, bakım, arıza ve işletme yöntemleri açısından da kolaylıklarından bahsedilmiştir. Tasarım öncesi ve sonrası geri dönüşüm, analiz ve örnekleme çalışmalarına yer verilmiştir. Amortisman hesabı ve enerji verimliliği ortaya konularak iyileştirme ve öneriler yapılmıştır. Altıncı bölümünde, hedeflenenler, literatüre katkısı, ortaya çıkan neticeler ve sonuçlardan bahsedilmiştir. Örnek uygulama ile varılan sayısal ve görsel sonuçlar ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of six main sections. In the first part, the aim, importance, assumptions, limitations and method of the study are emphasized. At the same time, the content of the study on the basis of departments was also mentioned. In the second part, the source research is given. By mentioning the definition of lighting, its level of illumination and types of illumination, smart lighting systems have been examined in chronological terms from past to present. Besides, LED technology, types, technical features, efficiency, energy saving advantages and disadvantages are listed. In the third part, internet of things-lighting control is examined within the scope of current technological developments and the point it has reached is emphasized. Providing automatic control here; time switchers, motion sensor sensors and daylight sensors are mentioned. While discussing the lighting level control, the structure and operation of energy efficient lighting systems, lighting control systems and current applications are mentioned. In the fourth chapter, the algorithm followed and its stages are mentioned before the warehouse is put into operation. Information was given about Industrial Lighting, equipment, design criteria, software used and programming logic. In the fifth part; Within the scope of Quality Management Systems after commissioning; It has been evaluated in terms of OHS, Environment and Energy Management Systems. In addition to energy savings, their convenience in terms of maintenance, malfunction and operating methods are also mentioned. Before and after the design, recycling, analysis and sampling studies were included. Improvements and suggestions have been made based on depreciation calculations and energy efficiency. In the sixth part, the objectives, contribution to the literature, results and results are mentioned. Evaluations were made on the numerical and visual results obtained with the sample application.