Kadın çalışanların kariyer engelleri ile örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between career barriers and organizational commitments of female employees
  1. Tez No: 642563
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH BÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde değişen, gelişen ve küreselleşen yaşam koşulları birçok alanda etkili olduğu gibi iş hayatında da büyük bir etki yaratmıştır. Kariyer planlaması, gelişimi ve yönetimi sürecinde hem çalışanlar hem de örgütler birçok sorunlarla karşılaşmışlardır. Kadınlar, sosyal hayatta birçok zorluklarla karşılaştığı gibi iş hayatındaki değişimlerden ve sorunlardan oldukça etkilenmişlerdir. Kadınların çalışma yaşamında kariyerlerinin önündeki engeller motivasyonlarına, verimliliklerine, performanslarına etki ettiği gibi örgütsel bağlılıklarına da büyük ölçüde etki etmektedir. Bu araştırmada, kadın çalışanların kariyerlerini engelleyen etkenler ve bakış açılarına etkisi araştırılarak, örgütsel bağlılıklarına ne derecede ve nasıl etki ettiği incelenmektedir. Çalışmanın birinci bölümünde kariyer, ilgili kavramlar ve kadın çalışanların kariyer engelleri, ikinci bölümünde örgütsel bağlılık süreci üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde, kadın çalışanların kariyer engellerinin ve kariyere bakış açılarının örgütsel bağlılığa etkisi üzerine bir araştırma yapılmış ve araştırma modeli oluşturulmuştur. Dördüncü bölümde ise, araştırmanın sonucuna yer verilmiştir. 243 kişinin katılımı ile yapılan çalışmada araştırma tekniklerinden anket yöntemine başvurulmuş ve verilerin analizi için SPSS programından destek alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, changing, developing and globalizing living conditions have had a great impact on business life as well as in many areas. Both employees and organizations have faced many problems in career planning, development and management process. As women face many difficulties in social life, they are highly affected by changes and problems in business life. Barriers to women's career in working life have a great impact on their motivation, productivity, performance as well as their organizational commitment. In this study, the factors that hinder the careers of female employees and their effects on their perspectives are investigated to what extent and how they affect their organizational commitment. In the first part of the study, career, related concepts and career barriers of women employees, organizational commitment process in the second part are emphasized. In the third part, a research model has been made on the effect of career barriers and career perspectives of female employees on organizational commitment. In the fourth part, the result of the research is given. In the study conducted with the participation of 243 people, one of the research techniques, the questionnaire method was used and support was received from the SPSS program for the analysis of the data.