Endüstriyel tesislerde online filtreden offline filtreye geçişte verim ve bakım kolaylıklarının incelenmesi
Examination of efficiency and maintenance ease in the change from online filter to offline filter in industrial facilities
- Tez No: 794394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP DEMİRSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Hava kirliliğinin en önemli sebebi kontrolsüz olarak atmosfere salınan tozlar ve gazlardır. Endüstriyel tesislerde üretime bağlı olarak imalat aşamasında veya işletmenin diğer aşamalarında meydana gelen toz partikülleri hem çevreyi hem de çalışan (insan) sağlığını tehdit etmekte olup ortama yayılan bu tozların toplanması ve ortamdan uzaklaştırılması toz toplama sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. Kardemir Yüksek Fırın-1 tesisinde üretilen sıvı ham demir madeninin torpedolara transferi esnasında (döküm) ortaya çıkan toz ve gazların filtrelenmesinde kullanılan online toz toplama ünitesi arıza veya bakım durumlarında ünitenin durmasına veya sağlıksız bir ortamda üretim yapılmasına sebep olmaktadır. Tez çalışması ile filtre ünitesinden kaynaklı bakım veya arza durumlarında sistemi durdurmadan gerekli çalışmaların yapılabilmesi, sistemdeki filtrasyon hızını düşürerek filtreleme ekipmanlarından kaynaklı bakım veya arızaların azaltılması ve İSG kurallarına uygun çalışma ortamının sağlanması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasında Kardemir A.Ş. Yüksek Fırın-1'de kullanılan online toz toplama ünitesini gerekli revizyon ve tadilatları yapılarak offline toz toplama ünitesine dönüştürülmüştür. Bunun sonucunda offline toz toplama sisteminin çalışma prensibi gereği kompartımanlı yeni yapı ile istenildiği zaman filtre ünitesine sistem durdurulmadan müdahale edilebildiğinden dolayı bakım kolaylığı sağlanmıştır. Torba problemlerinin ortaya çıktığı arıza durumlarında ise problemli kompartıman devre dışına alınarak uygun zamanda müdahale edilebilir hale getirilmiştir. Sürücülü motor kullanımına geçilmesi sebebiyle emiş fanı istenilen devirde ayarlanabildiğinden enerji tüketiminde azalma olmuştur. Online sistemde sürücüsüz motorda enerji tüketimi 820 kWh iken offline sistemde 680 kWh'e düşmüştür. Online sistemde filtrasyon hızının yüksek olması sebebiyle yılda harcanan toplam filtre torba değişimi 1950 adet iken Offine filtrasyondaki torba değişimi iki yılda bir ve 2100 adet olmuştur. Online filtre sisteminde filtrasyon hızı 1,76 m³/m²dk iken sürücülü motor kullanılması sebeb ile offline toztoplama sisteminde tüm kompartımanlar filtreleme işlemindeyken filtrasyon hızı 1,23 m³/m²dk'ya düşmüştür. Kompartımanlardan birisi temizleme işlemine alınıp kapalı pozisyona geçtiğinde veya arıza-bakım durumlarında devredışı bırakıldığında ise filtrasyon hızı 1,43 m³/m²dk olmaktadır.
Özet (Çeviri)
The most important cause of air pollution is dust and gases released into the atmosphere uncontrollably. Depending on the production in industrial facilities, dust particles that occur during the manufacturing phase or at other stages of the operation threaten both the environment and the health of the employee (human), and the collection and removal of these dusts that spread to the environment are carried out with dust collection systems. The online dust collection unit, which is used to filter the dust and gases produced during the transfer of the liquid raw iron produced in Kardemir Blast Furnace-1 facility to the torpedoes (casting), causes the unit to stop in case of malfunction or maintenance, or to produce in an unhealthy environment. With the thesis study, it was aimed to carry out the necessary work without stopping the system in case of maintenance or failure caused by the filter unit, to reduce the maintenance or failures caused by the filtering equipment by reducing the filtration rate in the system, and to provide a working environment in accordance with the OHS rules. In this thesis, Kardemir A.Ş. The online dust collection unit used in Blast Furnace-1 was transformed into an offline dust collection unit by making necessary revisions and modifications. As a result of this, as required by the working principle of the offline dust collection system, the filter unit can be intervened at any time without stopping the system with the new compartmented structure, thus providing ease of maintenance. In case of malfunctions where bag problems occur, the problematic compartment is taken out of operation and made available for intervention at the appropriate time. Since the suction fan can be adjusted at the desired speed due to the use of motor with driver, there has been a decrease in energy consumption. While the energy consumption was 820 kWh in the driverless motor in the online system, it decreased to 680 kWh in the offline system. Due to the high filtration rate in the online system, the total filter bag change per year was 1950, while the bag change in Offine filtration was 2100 every two years. While the filtration rate was 1.76 m³/m²min in the online filter system, the filtration rate decreased to 1.23 m³/m²min in the offline dust collection system when all compartments were in the filtering process due to the use of a driver motor. The filtration rate becomes 1.43 m³/m²min when one of the compartments is taken into the cleaning process and switched to the closed position or is disabled in case of malfunction-maintenance.