Parçalı proksimal humerus kırıklarında tuberkulum majus deplasman miktarlarının farklı tedavi seçeneklerindeki klinik sonuçlara etkisi
Effect of tuberculum majus displacement amounts on the clinical outcomes of different treatment options in deplaced proximal humerus fractures
  1. Tez No: 642565
  2. Yazar: ÜSTÜN ANDAÇ DİNÇTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA HULİSİ ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Proksimal humerus kırıklarında , kırık harici diğer önemli faktör rotator manşet kas grubudur. Tuberkulun anatomik pozisyona göre yer değiştirmesi durumunda fonksiyonel skorlara kötü yönde etki ettiği yapılan çalışmalarda ortaya konulmuştur. Çalışmamızdaki amacımız konservatif tedavi yönteminde yer değiştirme miktarları daha fazla olsa da cerrahi olarak tedavisi gerçekleştirilen hasta grubuna göre daha iyi fonksiyonel skorlara sahip olabileceğini ortaya koyabilmektir. Yöntem: 2010-2019 yılları arasında proksimal humerus kırığı nedeniyle acil servise başvuran ve tedavisi planlanan 178 hasta çalışmaya dahil edildi. Ameliyatlı veya ameliyatsız izlenen 1. Yılın sonunda çekilen gerçek omuz AP ve Omuz transtorasik grafileri ile değerlendirildi. Toplam 83 hasta çalışmaya dahil edildi. Burada direkt grafiler üzerinde tuberkulum majusun anatomik pozisyonuna göre vertikal ve horizontal yer değiştirme miktarları ölçüldü. Bu hastaların fonksiyonel skorları ASES , Constant-Murley , DASH ve WORC skorlama sistemlerine göre değerlendirildi. Bulgular: 83 hastalık grup üzerinde 63 tane kadın (% 75.9) ve 20 tanesi erkekti (%24.1). Gruplarda ortalama yaş 72,5 olarak bulundu. 83 hastanın ortalama vertikal yer değiştirme miktarı 7,1mm , horizontal yer değiştirme miktarı 4,7mm olarak bulundu. 83 hastanın ortalama Constant skoru 66,4 , ASES skoru 75,8 , DASH skoru 23,1 ve WORC skoru 22,6 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
Title: The effect of tubercular displacement quantity in comminuted proximal humerus fractures on functional score in different treatment methods Goal: In proximal humeral fractures, another important factor other than fracture is the rotator cuff muscle group. It has been demonstrated in studies that displacement of tubercle with respect to its anatomical position has a bad effect on functional scores. Our aim in our study is to reveal that although the amount of displacement is higher in the conservative treatment method, it may have better functional scores than the group of patients treated surgically. Method: Between the years 2010-2019, 178 patients who applied to the emergency department due to proximal humerus fracture and planned to be treated were included in the study. Patients treated with or without surgery, was evaluated with true AP and transthoracic radiographs taken at the end of the first year. A total of 83 patients were included in the study. Here, vertical and horizontal displacement amounts were measured according to the anatomical position of the tuberculum majus on direct radiographs. Functional scores of these patients were evaluated according to ASES, Constant-Murley, DASH and WORC scoring systems. Results: Among 83 disease groups, 63 were women (75.9%) and 20 were men (24.1%). The average age in the groups was found to be 72.5. The mean vertical displacement of 83 patients was 7.1mm and the horizontal displacement was 4.7mm. The mean Constant score of 83 patients was 66.4, the ASES score was 75.8, the DASH score was 23.1 and the WORC score was 22.6.