Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma hastanesi psikiyatri bölümünde takip edilen, duygudurum bozukluğu tanısı alan hastaların, sosyodemografik verilerinin, psikometrik ölçek sonuçlarının ve optik koherens tomografi verilerinin geriye dönük olarak (retrospektif) incelenmesi
Investigation of the datas of psychometric measures, opti̇cal coherence tomography results and sociodemographic features of patients followed by the diagnosis of bipolar, in the Adiyaman University Education and Research Hospital psychiatry clinic
  1. Tez No: 642566
  2. Yazar: ASLI EGELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN KALENDEROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Son yıllarda, nöronal dejenerasyonu araştırmak amacıyla; girişimsel olmayan, kolay uygulanan ve retinanın güvenilir şekilde, hızlı değerlendirilmesi imkanı sağlayan optik koherens tomografi (OKT) birçok alanda kullanılmaya başlanmıştır. Yapılan araştırmalar neticesinde; bipolar hastaların sağlıklı kontrollere göre retinal yapılarında bazı değişiklikler olduğu tespit edilmiş ancak; bipolar bozukluk tedavisinde sıklıkla kullanılan lityum, valproik asit ve antipsikotik gibi ilaçların, OKT parametreleri üzerine etkisi henüz bilinmemektedir. Bu çalışmamızda, bipolar bozukluk tanılı hastaların, kullandıkları ilaçların (lityum, valproik asit ve antipsikotik) OKT parametreleri üzerine etkisini incelemeyi amaçladık. Çalışma, Adıyaman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğinde Ruhsal Bozuklukların Tanısal ve Sayımsal Elkitabı-5 (DSM-5) tanı ölçütlerine göre bipolar bozukluk tanısı ile izlenen hastalar ve sağlıklı kontrollerden oluşmaktadır. Ayrıca hasta grubuda düzenli olarak lityum, valproik asit (VPA) ve antipsikotik (AP) ilaçlardan herhangi birinin kullanımına göre 3 alt gruba ayrıldı. Hasta kayıt sisteminden elde edilen sosyodemografik veri formu ve psikometrik ölçekler kullanıldı. Bir spektral OKT cihazı ile ölçülen her iki göze ait retina sinir lifi tabakası (RSLT), ganglion hücre tabakası (GHT), iç pleksiform tabaka (IPT) ve koroid tabakası kalınlığı verileri incelendi. Sağlıklı kontrol grubu olarak hastalık tanısı olmayan ve ilaç kullanmayan kişiler alındı. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 21 paket programı kullanıldı ve istatistiksel anlamlılık düzeyi (p değeri) 0,05 ya da altı olarak belirlendi. Çalışmamıza 100 hasta (48 kadın, 52 erkek) ve 50 sağlıklı kontrol (32 kadın, 18 erkek) dâhil edildi. İlaç alt gruplarında kadın ve erkek oranları benzer bulundu (p>0,05). Hasta grubunun kontrol grubuna göre evli olma oranı anlamlı olarak düşük, bekâr ve dul yüzdesi ise daha yüksek olduğu tespit edildi (p0,05). Hasta grubunda çalışmayan oranı kontrol grubundan yüksek olup aralarında anlamlı bir faklılık olduğunu saptandı (p0,05). İlaç alt gruplarında yer alan lityum, VPA ve AP kullanan bireylerin toplam hastaneye yatış sayılarının birbirine yakın olduğu ve aralarında anlamlı farklılık olmadığı saptandı. İlaç alt gruplarında yer alan lityum, VPA ve AP kullanan bireylerin ilaç kullanım süreleri (yıl) incelendiğinde AP kullanan hastaların ilaç kullanım süreleri daha kısa iken lityum kullananlarda ise daha uzun ve aralarında anlamlı bir farklılık olduğu saptandı (p0,05). Hasta grubunda sigara içenlerin OKT parametre değerleri sigara içmeyenlerden daha düşük olmasına rağmen; yalnızca RSLT alt parametrelerinden sağ göz T, TI, RSLT ortalaması ile sol göz T kalınlığında anlamlı farklılık saptandı (p0,05). Lityum, VPA ve AP kullananların OKT parametrelerinin ortanca değerleri sağ-sol gözde sigara kullanan hastalarda, sigara kullanmayan hastalardan daha düşük tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In recent years, in order to investigate neuronal degeneration; optical coherence tomography (OCT) has been used in many areas, which is non-invasive, easy to apply and enables reliable and rapid evaluation of the retina. As a result of the researches; some changes have been detected in retinal structures of bipolar disorder (BD) patients according to healthy controls, however; the effects of drugs such as lithium, valproic acid and antipsychotic, which are frequently used in the treatment of bipolar disorder (BD) on optical coherence tomography (OCT) parameters are not yet known. In this study, we aimed to investigate the effects of drugs (lithium, valproic acid and antipsychotic) on OCT parameters of patients diagnosed with bipolar disorder. In addition, the patient group was divided into 3 subgroups according to the regular use of lithium, valproic acid (VPA) and antipsychotic (AP) medication. The sociodemographic data form and psychometric scales obtained from the patient registration system were used. Retinal nerve fiber layer (RNFL), ganglion cell layer (GCL), inner plexiform layer (IPL) and choroid layer thickness data of both eyes measured with a spectral OCT device were examined. People who were not diagnosed with the disease and who did not use drugs were taken as the healthy control group. SPSS 21 package program was used to evaluate the data and the statistical significance level (p value) was set at 0.05 or below. Considering socio-demographic data; 100 patients (48 women, 52 men) and 50 healthy controls (32 women, 18 men) were included. In drug subgroups, female and male ratios were similar (p> 0.05). The rate of being married was significantly lower, and the percentage of single and widow was higher than the control group (p 0.05). The rate of not working in the patient group was higher than the control group, and we found a significant difference between them (p 0.05). It was found that the total number of hospitalizations of individuals using lithium, VPA and AP in the drug subgroups was close to each other and there was no significant difference between them. When the drug use time (years) of the individuals using lithium, VPA and AP in the drug subgroups was examined, the drug use time of patients using AP was shorter, while the use of lithium was longer and there was a significant difference between them (p 0,05). Although OCT parameter values of smokers in the patient group were lower than non-smokers; There was a significant difference in the right eye T, TI, RNFL mean and left eye T thickness only from the RNFL sub parameters (p 0,05). The median values of OCT parameters of those using lithium, VPA and AP were lower in the patients who smoked cigarettes in the right-left eye than those who did not smoke.