Konversiyon bozukluğu olan hastalarda hipotalamus ve amigdala volüm değişikliğinin ölçümü
Measurement of hypothalamus and amygdala volume change in patients with conversion disorder
  1. Tez No: 816674
  2. Yazar: GÜNNUR HAKYEMEZ GEYLANİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.OĞUZHAN BEKİR EĞİLMEZ, DOÇ. DR. ERMAN ALTUNIŞIK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Konversiyon bozukluğu, organik temeli olmadan, nörolojik bozuklukları ve tıbbi bir durumu taklit ederek, istemli motor ve duyusal işlevleri etkileyen işlev kaybı, işlev azalması ya da artmasına neden olan psikolojik stresörlerle ilişkili bir bozukluktur. Bu hastalığın tanısını koymak için objektif bir ölçüt, özgül bir belirti, bulgu ya da laboratuvar verisinin olmaması kişilere tanı koyma ve tedavi etme sürecini olumsuz etkilemektedir. Bu alanda yapılan çalışmaların kısıtlılığı nedeni ile henüz konversiyon bozukluğunun nörobiyolojisi net olarak aydınlatılamamıştır. Yapmış olduğumuz bu çalışmanın amacı; konversiyon bozukluğunun nörobiyolojisine katkı sağlayabilmek amacı ile konversiyon bozukluğu olan hastalar ile kontrol grubu arasında hipotalamus ve amigdala volüm farklılığının olup olmadığını değerlendirmek. Yöntem: Çalışmaya Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğinde konversiyon bozukluğu teşhisi alan hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubu katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik ve klinik veri formu, hasta gruba Beck anksiyete ölçeği ve Beck depresyon ölçeği uygulanmıştır. Hastaların nörolojik ve ruhsal durum muayenesi tez araştırmacısı tarafından yapıldıktan sonra Radyoloji Anabilim Dal'ında hastaların beyin MR çekimleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 28 hasta ( 22 kadın, 6 erkek ) 33 sağlıklı kontrol ( 28 kadın, 5 erkek) dahil edilmiştir. Hastaların % 78,8'i kadın, ailevi gelir düzeyleri çoğunlukla giderden az, eğitim düzeyleri düşük bulunmuştur. Hasta grubunun eğitim ve çalışma durumunun kontrol grubuna göre daha düşük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Conversion disorder is a condition associated with psychological stressors that disrupts voluntary motor and sensory functions, leading to functional loss, impairment, or exaggeration, mimicking neurological disorders and medical conditions without an organic basis. The absence of objective criteria, specific symptoms, signs, or laboratory findings for diagnosing this illness adversely affects the process of diagnosing and treating individuals. Due to the limitations of research in this field, the neurobiology of conversion disorder has not yet been clearly elucidated. The aim of our study is to contribute to the neurobiology of conversion disorder by evaluating whether there are differences in the volume of the hypothalamus and amygdala between patients with conversion disorder and a control group. Method: The study included a patient group diagnosed with conversion disorder at the Adıyaman Education and Research Hospital Psychiatry Outpatient Clinic, along with a healthy control group. Sociodemographic and clinical data forms were administered to the participants, and the Beck Anxiety Scale and Beck Depression Scale were administered to the patient group. After a neurological and mental status examination conducted by the thesis researcher, brain MRI scans of the patients were performed in the Department of Radiology. Results: The study included 28 patients (22 females, 6 males) and 33 healthy controls (28 females, 5 males). 78.8% of the patients were female, and their family income levels were mostly lower than expenses, with low education levels. The patient group had lower educational and employment status compared to the control group.