Analyzing teacher discourse strategies in English-medium instruction: A corpus-based study in Turkish higher education
Türkiye'de öğretim dili İngilizce olan yükseköğretim programlarında öğretmen söylem stratejilerinin incelenmesi: Derlem temelli bir çalışma
- Tez No: 642578
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Uluslararasılaşma endişeleri ve ortak dil olarak İngilizce kavramının bir sonucu olarak, özellikle yükseköğretimde İngilizceyi öğretim dili olarak uygulayan programların sayısında artış gözlemlenmektedir. Çeşitli olumlu tutumlara rağmen, önemli araştırmalar Öğretim Dili olarak İngilizcenin (ÖDİ) öğretmenler için dil konusunda derin bir endişe konusu haline geldiğini ortaya koymaktadır. Bu kaygıdan ve ÖDİ sınıf söylemi üzerine sınırlı araştırmalardan yola çıkarak, bu çalışma öncelikle Türkiye'de yükseköğretim elemanlarının alan konularını İngilizce yoluyla öğretirken kullandıkları söylemsel stratejilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaca ulaşmak için, çeşitli bağlamlardan yedi ÖDİ öğretim elemanı tarafından yürütülen derslerin gözlemiyle 13 saatlik veriden oluşan bir derlem oluşturulmuştur. Bu çalışma kapsamında öğretim elemanlarının stratejik dil davranışları Dörnyei ve Scott (1997) ile Sánchez-García (2019) tarafından geliştirilen sınıflandırmaya göre belirlenmiş ve iletişim derecelerine göre sınıflandırılmıştır. Derlem temelli analiz ve tematik analiz yöntemleri, öğretim elemanlarının iki ana amaca hizmet etmek için farklı şekillerde bir dizi strateji kullandığını ortaya koymuştur: (i) dil problemleriyle başa çıkmak ve (ii) öğrencilerin daha iyi anlamalarını sağlamak. Sonuçlar, ayrıca stratejilerin büyük çoğunluğunun orta dereceli iletişim potansiyeline sahip olduğunu ortaya koymuştur. Ayrıca, öğretim elemanlarının öğretim deneyiminin, öğretim özelliklerinin ve öğrettikleri ÖDİ bağlamının strateji kullanımlarını etkilediği görülmüştür. Bu nedenle, bu çalışma öğretim görevlilerinin, iletişim potansiyeli yüksek olan söylem stratejilerinin uygulanması yoluyla, ÖDİ uygulamasının kalitesini artırmak için mesleki gelişim faaliyetlerinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
As a consequence of internationalization concerns and the notion of English as a lingua franca, the burgeoning implementation of English as the medium of instruction (EMI) is observed, particularly in higher education. Despite the various positive attitudes, substantial research reveals that EMI adoption has become a matter of deep concern for the content teachers regarding the language. Motivated by this fact and the limited research on classroom discourse in EMI, this study primarily aims to analyze the discourse strategies that lecturers in Turkish higher education utilize during the delivery of content area subjects through English. To achieve this goal, a corpus consisting of 13-hour data was constructed through the non-participant observation of the lessons carried out by the seven EMI lecturers from various contexts. Within the scope of this study, the lecturers' strategic language behaviors were identified and categorized based on the taxonomy developed by Dörnyei and Scott (1997) and later elaborated by Sánchez-García (2019). Corpus-based analysis and thematic analysis methods revealed that the lecturers employed a wide array of strategies in different ways to achieve two chief functions: (i) to cope with the linguistic problems and (ii) to further students' comprehension. The results also yielded that the vast majority of the strategies have medium communicative potential. Moreover, it was discerned that the teaching background of the lecturers, the EMI context where they teach, and their teaching traits seem to influence their strategy uses. This study hence highlights the significance of professional development activities to enhance the quality of EMI provision through the employment of discourse strategies with more communicative potential.