Evlenme yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılması
Acquisition of Turkish nationality by way of marriage
- Tez No: 642580
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
Bu tezde, evlenme yoluyla vatandaşlığın kazanılması konusu ele alınmaktadır. Küreselleşmenin etkisiyle farklı devletlerin vatandaşları arasında gerçekleşen evliliklerin sayısı gün geçtikçe artmakta olup, evlenme yoluyla vatandaşlığın kazanılmasına ilişkin taleplerde de benzer bir artış gözlemlenmektedir. Bu minvalde, 2005 – 2015 yılları arasında evlenme yoluyla Türk vatandaşlığını kazanmak için başvuranların sayısında yaklaşık dört kat artış bulunmaktadır. Tezin ilk bölümünde uluslararası düzenlemelerde evlenmenin vatandaşlığa etkisinin nasıl düzenlendiği incelenmiş, ayrıca konuya ilişkin kuralların vatandaşlık anlayışı, evlilik kavramı, toplumsal hayatta kadın ve erkeğin statüsü, sahte evlilikler ve insan hakları kavramı gibi hususlar çerçevesinde zaman içinde konunun nasıl bir değişime uğradığı gözden geçirilerek milletlerarası hukukta kabul gören ilke ve düşünceler açıklanmıştır. Tezin ikinci bölümünde ise Türk hukukunda tarihsel süreçte ve günümüzde evlenme yoluyla vatandaşlığın kazanılması konusunun ele alınışı değerlendirilmiş ve Türk hukukunun uluslararası düzenlemelere ve milletlerarası hukukta kabul gören düşünce ve prensiplere uygunluğu üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the acquisition of nationality by way of marriage. With increased globalization, the number of the marriages between people with different nationalities have been increasing with a corresponding rise in the number of requests for acquisition of nationality by way of marriage. In this regard, number of the applications for acquisition of Turkish nationality by way of marriage had increased four times from 2005 to 2015. The international arrangements relating to the effect of marriages on nationality has been examined in the first chapter. In addition, the term of nationality, the status of men and women in society, the term of marriage, and marriages of convenience have been evaluated with a focus on changes in laws and perceptions in recent years and the principles supported by international law have been explained. In the second chapter, the acquisition of nationality by way of marriage, comparing the historic and modern view in Turkish law, has been examined and the conformity of the Turkish law with the international principles and international arrangements has been evaluated.