Karşılaştırmalı olarak Türk ve Kazak vatandaşlığının kazanılması
The comparison of acquiring citizenship according to Turkish and Kazak laws
  1. Tez No: 218989
  2. Yazar: ALMAT ALSHER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU ŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Law, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
The Comparison of Acquiring Citizenship Accordingto Turkish and Kazak Laws, Masters Thesis, Ankara 2008.The thesis analyses acquisition of the citizenship according to Turkishand Kazak Laws considering the latest developments in the citizenship laws.It comprises two sections.In the first section, the definition of citizenship is analyzed. Theconceptual frameworks, the meaning, the ways to acquire the citizenship areanalyzed, and the historical developments are considered. The first sectionalso specifies the development of Kazak citizenship law from Kazak KhanPeriod until Soviet period, and up to the independence period.The second section comparatively analyses the case regardingacquiring citizenship as a result of the birth and as a result of other casesexcept the birth. The conditions on acquiring the citizenship according toTurkish and Kazak Laws, the exceptions on acquiring citizenship, the ways toacquire citizenship, the acquisition of citizenship by adoption, by marriage,and the acquisition of the citizenship by means of right choice are analyzed.It is important to study the bases of acquiring the citizenship accordingto Turkish and Kazak Laws, and this study will benefit us by comparativelyanalyzing the legal systems. The other purpose of the thesis is to analyzeharmonization of different legal regulation and the detailed application of thecitizenship law.
Özet (Çeviri)
Karsılastırmalı Olarak Türk ve Kazak HukukundaVatandaslıgın Kazanılması, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2008.Tezimizde Türk ve Kazak vatandaslık hukuku düzenlemelerindegerçeklesen son degisiklikler nazara alınarak Türk ve Kazak vatandaslıgınınkazanılması incelenmektedir. Karsılastırmalı olarak ele aldıgımız bu tezkonusu iki bölümden olusmaktadır.Türk ve Kazak hukukunda vatandaslık kazanmanın anlatıldıgı buçalısmanın ilk bölümünde genel olarak vatandaslık kavramı incelenmektedir.Vatandaslıgın günümüzdeki hukuk çerçevesi, anlamı, kazanılma yollarıanlatıldıktan sonra, günümüze gelene kadar tarih boyunca bu kavramıngeçirdigi degisimler ve kavrama zaman içinde yüklenen farklı anlamlaradeginilmektedir. Türk ve Kazak vatandaslıgının temel esasları incelenenbirinci bölümde ayrıca Türk ve Kazak vatandaslık hukukunun tarihselgelisimi, Kazak vatandaslık hukukunun Kazak hanlıgı döneminden baslayıpSSCB dönemindeki gelismesi ve nihayet bagımsızlık sonrası gelinen noktatarihsel perspektifle ele alınmaktadır. Ayrıca bu bölümde, iki ülkeanayasalarının vatandaslıkla ilgili düzenlemeleri ve Türk ve Kazakvatandaslık hukukunun dogumla kazanılması hususu karsılastırmalı olarakincelenmektedir.kinci bölümde ise, karsılastırmalı olarak Türk ve Kazak vatandaslıkhukukunda dogumdan sonra ve dogumdan baska bir sebebe baglı olarakkazanılan vatandaslık meselesi incelenmektedir. Bu baglamda Türk ve Kazakhukukundaki vatandaslık için aranan sartlar, vatandaslıgın kazanılmasındaistisnai haller, vatandaslıgın yeniden kazanılması, vatandaslıgınkazanılmasında usul ve esaslar, Türk ve Kazak vatandaslıgının evlat edinmeyoluyla kazanılması, evlenme yoluyla vatandaslıgın kazanılması,vatandaslıgın seçme hakkıyla kazanılması, arastırılmaktadır.Türk ve Kazak vatandaslık hukuku karsılastırmalı olarak incelenen buçalısmada vatandaslık olgusu ve bunun ülkeler arasındaki benzerlikleri vefarklılıkları hakkında bilimsel bir sonucu ortaya konulmaktadır.