Türk vatandaşlığının evlenme yoluyla kazanılması
Acquiring Turkish citizenship through marriage
- Tez No: 809841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN YARAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Antalya Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye'ye her yıl çok sayıda yabancının giriş yaptığı görülmektedir. Türkiye'ye giriş yapan yabancılar Türkiye'nin kültürünü, tarihi dokusunu, ılıman coğrafyasını ve Türk milletinin sosyal etkileşimini tecrübe edince; Türkiye'ye tekrar seyahat etmeyi ve hatta vatandaşlık kazanıp yerleşmeyi arzu etmektedir. Bu sebeple, Türk vatandaşlığını kazanma talebinde bulunan yabancıların sayısının giderek arttığı görülmektedir. Türk vatandaşlığının kazanılmasının yollarından biri de evlenme yoluyla Türk vatandaşlığının kazanılmasıdır. Türk pozitif hukukunda; Türk vatandaşıyla evlilik birlikteliği devam eden, geçerli evlilik birlikteliği üç yıldan beri süren, aile birliği içinde yaşayan, evlilik birlikteliğiyle bağdaşmayacak faaliyette bulunmayan, millî güvenlik ve kamu düzeni bakımından engel teşkil edecek hâli bulunmayan her yabancı, yetkili makamın kararıyla Türk vatandaşlığını kazanabilir. Türk hukukunda evlenme yoluyla vatandaşlığın kazanılmasında, eşitlik ilkesi esas alınarak cinsiyet farkının gözetilmediği görülmektedir. Öte yandan, yabancının Türk vatandaşıyla evlenmesi ona kendiliğinden Türk vatandaşlığını kazandırmayacaktır.
Özet (Çeviri)
It is observed that a large number of foreigners enter Turkey every year. When foreigners who enter Turkey experience its culture, historical texture, temperate geography, and the social interaction of the Turkish nation, they desire to travel to Turkey again and even obtain Turkish citizenship and settle there. Therefore, the number of foreigners requesting Turkish citizenship is increasing. One way to obtain Turkish citizenship is through marriage. In Turkish positive law, any foreigner who is in a valid marriage with a Turkish citizen, whose marriage has lasted for at least three years, who resides within the family unity, who does not engage in activities incompatible with the marriage, and who does not pose a threat to national security and public order can acquire Turkish citizenship by the decision of the competent authority. In Turkish law, the principle of equality is applied in the acquisition of citizenship through marriage, without regard to gender differences. However, marrying a Turkish citizen will not automatically grant Turkish citizenship to the foreigner.