The impact of group dynamic assessment on grammar achievement of EFL learners
Grup dinamik değerlendirmenin yabancı dil olarak İngilizce öğrenen öğrencilerin dilbilgisi başarıları üzerine etkisi
  1. Tez No: 765218
  2. Yazar: YELDA ORHON
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL HAKKI MİRİCİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Vygotsky'nin Sosyokültürel bilişsel gelişim teorisine dayanan dinamik değerlendirme, psikoloji ve eğitim araştırmalarında uzun süredir değerli bir yaklaşım olarak kullanılmaktadır. Ancak, dinamik değerlendirme son zamanlarda ikinci dil edinimi alanındaki çalışmalarda da kullanılmaya başlanmıştır ve umut verici sonuçlar sunmaktadır. Literatürdeki eksikliği göz önünde bulundurarak, bu çalışma, grup dinamik yaklaşımının, İngilizce eğitimi alan orta düzeydeki öğrencilerin anlatı zamanları üzerindeki hakimiyetlerinin gelişimindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Araştırmaya toplam 72 öğrenci katılmış ve deney ve kontrol grubu olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Karma yöntem tasarımı kullanılan bu çalışmanın verileri, anlatı zamanları üzerine bir dilbilgisi testi, yazılı transfer görevi, grup dinamik değerlendirme oturumlarının kayıtları, yarı yapılandırılmış görüşmeler ve öğretmen günlüğü dahil olmak üzere birden fazla kaynak aracılığıyla toplanmıştır. Etkileşimci yaklaşımın kullanıldığı müdahale programında, deney grubu öğrencilerine dört hafta boyunca diyalojik etkileşim ile öğrencilerin ortaya çıkan ihtiyaçlarına yönelik örtülüden açığa doğru giden ipuçları sunulurken, kontrol grubuna geleneksel öğretim verilmiştir. Nicel veri analizi, deney grubunun dilbilgisi testinde kontrol grubundan daha iyi performans gösterdiğini ortaya koymuştur. Ayrıca, deney grubunun kontrol grubundakilere kıyasla transfer görevinde daha çeşitli, daha doğru ve daha fazla anlatı zaman kullanımı gösterdiği bulunmuştur. Dinamik değerlendirme oturumlarının analizi, deney grubunun daha az açık yönlendirmeye ihtiyaç duyduğunu, yani kontrol grubuna kıyasla daha yüksek öz düzenleme becerilerine sahip olduğunu ortaya koymuştur. Dinamik değerlendirmenin ikinci dil öğrenimi için potansiyeli göz önünde bulundurularak, çıkarımlar ve gelecek çalışmalar için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Taking its roots from the Vygotskian sociocultural theory of cognitive development, Dynamic Assessment (DA) has proved to be a valuable tool in psychological and educational research for a long time. However, DA has recently been employed in the field of SLA and given promising results. Considering the gap in the literature, this study sought to investigate the impact of Group Dynamic Assessment (G-DA) on development of B1 EFL learners' control over narrative tenses. A total of 72 students were included in the study and divided into two groups as experimental and control. Employing a mixed-methods design, the data of the study were collected via multiple sources including grammar tests on narrative tenses, a written transcendence task, recordings of G-DA sessions, semi-structured interview, and reflective teacher journal. During the intervention in which interactionist approach to DA was employed, experimental group learners were offered contingent and graduated mediation from implicit to explicit in response to emergent needs of the learners in a dialogic interaction for four weeks while control group received explicit corrective feedback. The findings revealed outperformance of the experimental group on the grammar test. It was also found that the experimental group showed a more varied, more accurate, and higher number of tense use in the transcendence task. The analysis of DA sessions revealed that the experimental group had higher self-regulation abilities compared to the control group, who had a higher need for other-regulation. Finally, the perspectives of the learners and the teacher about the implementation of DA in a classroom context were analyzed and interpreted. Considering the potential of DA for L2 learning, implications and suggestions were provided.