Türkçe fonetik temelli seslendirme ve yazma programının görme engelli öğrenciler tarafından klavye ile yazma becerilerinde etkililiği
The effectiveness of Turkish phonetic based vocalization and typing program by visually impaired students at keyboard typing skills
- Tez No: 642627
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH ÇAKMAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırmanın genel amacı; görme engelli öğrencilerin akranları ile benzer zamanlarda yazma becerilerini kazanmalarına yardımcı olacağı düşünülen Türkçe Fonetik Temelli Seslendirme ve Yazma Programının öğrencilerin klavye ile yazma becerileri üzerindeki etkilerini gözlemlemektir. Bu genel amaç doğrultusunda, öğrencilerin klavye ile doğru bastıkları harf sayıları, yanlış bastıkları harf sayıları, bir harfe basmak için geçen süre değişkenleri açısından incelenmiştir. Değişen ölçütler deseninin kullanıldığı araştırmaya birincil duyu organı olarak dokunmayı kullanan, görme engelliler okulunda birinci ve ikinci sınıfa devam eden dört öğrenci katılmıştır. Araştırmada ilk olarak Türkçe Fonetik Temelli Seslendirme ve Yazma Programı geliştirilmiştir. Öğrencilere temel bilgisayar becerilerinin öğretilmesi ve pilot çalışma sonrasında öğretim oturumlarına başlanmıştır. Oturumlar bilgisayar rehberliğinde gerçekleştirilen uygulamada uygulamacı gerekli olmadıkça öğrenci ve bilgisayar rehberliğine müdahale etmemiştir. Dokuz farklı ölçüt düzeyi belirlenmiş ve öğrenciler bir ölçüt düzeyini kararlı bir şekilde gerçekleştirmeden bir sonraki ölçüt düzeyine geçilmemiştir. Öğretim oturumları haftada 3 veya 4 defa, her gün bir oturum ve her bir oturum 20 dakikadan az olacak şekilde uygulanmıştır. Öğretim oturumları sonrasında izleme oturumları yapılarak öğrencilerin kalıcılık düzeyleri incelenmiştir. Uygulamanın başlaması ile öğrencilerin doğru bastıkları harf sayıları artmaya, yanlış bastıkları harf sayıları ve bir harfe basmak için geçen süre düşmeye başlamıştır. Okuma yazma bilen öğrenciler ortalama 40 (37 ve 43)oturumda tüm modülleri bitirirlerken, okuma yazma bilmeyen öğrenciler ortalama 54,5 (50 ve 59) oturumda tüm modülleri bitirebilmişlerdir. Uygulama sona erdikten iki, dört ve sekiz hafta sonra da öğrencilerin klavye ile yazma becerilerini yüksek oranda korudukları görülmüştür. Öğrencilerden, öğrencilerin öğretmenlerinden ve öğrenci velilerinden sosyal geçerlilik bilgileri toplanmıştır. Uygulama güvenirlikleri ve gözlemciler arası güvenirlik hesaplamaları uygulamanın yüksek güvenirlik düzeyinde gerçekleştirildiğini göstermektedir. Bilgisayar rehberliği öğrenciler, veliler ve öğretmenler tarafından olumlu tepkiler alırken, amaç ve etkiye yönelik olarak bir görüş birliğinden söz etmek mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this research; observe the effects of the Turkish Phonetic Based Vocalization and Typing program on students' typing skills which Visually impaired students are thought to help them acquire writing skills at similar times with their peers. For this general-purpose, students were examined in terms of the number of letters that they pressed correctly with the keyboard, numbers of letters that they pressed incorrectly, and the time it takes to pressed a letter. Four students attending the first and second classes at the school for the visually impaired who using touch as the primary organ of sensation participated in the study, which used the changing criteria design. The first Turkish Phonetic-Based Voice Over and Writing Program was developed. Teaching sessions started after teaching basic computer skills to students and pilot study. The practitioner did not interfere with student and computer interaction unless necessary, in the practice of which sessions were conducted under computer guidance. Nine different criteria levels were determined, and the students did not move to the next criteria level until they successfully achieved the current criterion level. Teaching sessions were held 3 or 4 times a week, one session per day, and each session was less than 20 minutes. After the teaching sessions, the monitoring sessions were held and the permanence levels of the students were examined. With the start of the application, the number of letters that the students pressed correctly increased, the number of letters that they pressed incorrectly, and the time it took to pressed a letter began to decrease. While literate students completed all modules in an average of 40 (37 and 43) sessions, illiterate students were able to complete all modules in an average of 54.5 (50 and 59) sessions. Two, four, and eight weeks after the application ended, it was observed that the students maintained their keyboard typing skills to a high extent. Application reliability and interobserver reliability calculations show that the application is performed at a high level of reliability. Social validity information was collected from students, teachers, and parents of students. While computer guidance receives positive responses by students, parents, and teachers, it is not possible to talk about a consensus regarding purpose and effect.