Adana imalat sanayinin yapısal durumu, sorunları ve çözüm önerileri
- Tez No: 64263
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER TEKEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Adana imalat sanayi genelde tarıma dayalı bir sanayi yapı özelliği göstermektedir. Özel sektörün ağırlıkta olduğu Adana imalat sanayi, yapısal olarak tüketim sanayi ağırlıklıdır. Adana imalat sanayinin gelişmesinde motor rolü oynayan tekstil sanayindeki işletmelerin, günümüz koşullarında rekabet edebilme gücünün orta seviyede olduğu görülmektedir. Oysa Adana tekstil sanayi, Türk tekstil sanayi içindeki yerini ve önemini her zaman korumuş, ancak karşılaştığı sorunlardan dolayı tam anlamıyla bir üstünlük sağlayamamıştır. Bu çalışma ile Adana tekstil sanayinin yapısal durumu ve sorunları incelenmiş, Türk tekstil sanayi içindeki konumunu geliştirebilmesi yönünde çeşitli öneriler getirilmiştir. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In general Adana manufacturing industry reveals a characteristic of industrial structure that is based on agriculture. Structurally in Adana manufacturing industry, where private sector is important, consumption industry is dominant. The power of businesses in the textile industry which has a great role in the development of Adana manufacturing industry, to compete in today's conditions, is said to be in the middle average. Although Adana textile industry has always protected its place and importance in Turkish textile industry but because of the problems it couldn't provide superiority exactly. Within this study, the structural situation and problems of Adana textile industry has been examined and several suggestions have presented in order to develop its location in Turkish textile industry. VI