Ders araştırması bağlamında İngilizce öğretmenlerinin öğretim görevlerine yönelik sergilemiş oldukları hazırlık ve yansıtma faaliyetleri
Preparation and reflection activities of English teachers for teaching tasks in the context of lesson study
  1. Tez No: 642640
  2. Yazar: GÖKHAN ORHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER BEYHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Bu araştırmada İngilizce öğretmenlerinin ders araştırması bağlamında öğretim görevlerine yönelik birlikte gerçekleştirdikleri hazırlık ve yansıtma çalışmalarının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, üç İngilizce öğretmeni sosyal yapılandırmacılığa dayanan ders araştırması modelinde hedef belirleme, planlama, değerlendirme ve sonuç çıkarma gibi faaliyetler ile ilgilenmişlerdir. Araştırmada nitel araştırma desenlerinden tekli durum deseni benimsenmiştir. Uşak ili merkezinde yer alan üç farklı devlet okulunda görev yapan üç öğretmen katılımcı olarak yer almıştır. Katılımcıların belirlenmesinde ölçüt örnekleme yöntemi uygulanmıştır. Her bir katılımcı gönüllü olarak araştırmaya katılmıştır. Yaklaşık 5 ay süren çalışmada üç farklı araştırma dersi gerçekleştirilmiştir. Öğretmenler her bir araştırma dersi için İngilizce dersindeki öğretim görevlerine yönelik derse hazırlık ve yansıtma faaliyetleri ile ilgilenmişlerdir. Öğretmenlerin grup temelli faaliyetleri her bir araştırma dersinde farklı konu ve farklı kademelerde tekrarlanmıştır. Katılımcılar her bir araştırma dersinde var olan ders planının yeni bir formatını hazırlamak yerine her bir araştırma dersi için farklı kademeye ait yeni ders planları hazırlamışlardır. Hazırlanan araştırma dersleri farklı katılımcılar tarafından sınıf ortamında işlenmiştir. Ders işlenişinin ardından öğretmenler yansıtma sürecini gerçekleştirmişlerdir. İşlenen her bir ders, yansıtma süreçleri ve katılımcıların toplantıları kamera ile kayıt altına alınmıştır. Araştırmada elde edilen verilere sınıf içi gözlem, ders kamera kayıtları, görüşme, yansıtıcı günlükler ve ders planlarına ait dokuman inceleme sonucunda ulaşılmıştır. Ders araştırması sürecinde katılımcılar,iletişim becerilerini geliştirme teması doğrultusunda belirlenen üç farklı konuya yönelik derse hazırlık ve yansıtma süreçleri gerçekleştirmişlerdir. Araştırma sonucunda hazırlık basamağında öğretmenlerin hedef belirleme ve yazımı, içerik ve başarı ölçütü belirlemeye yönelik karar almada sorunlar yaşadıkları gözlenmiştir. Öğretmenlerin ders planlamaya yönelik bilgi ve beceri eksikliği, zihinsel planlama yapma alışkanlıkları ise öğretmenlerin aldıkları olumsuz kararlarda ön plana çıkmıştır. Birinci ve üçüncü araştırma dersleri arasındaki süreçte hazırlık basamağında öğretmelerin daha nitelikli kararlar aldıkları ve planlama yapabilme becerilerinde ve öğretim uygulamalarında olumlu yönde değişiklikler olduğu görülmüştür. Yansıtma basamağında öğretmenlerin değerlendirme becerileri gelişmiş ve iletişim teması bağlamında çok boyutlu değerlendirmeler yapabilmişlerdir. Öğretmenler, genel olarak başarısızlıklara ilişkin değişebilen ve kontrol edilebilir etkenlere nedensel atfetmelerde bulunurken; süreç sonunda sadece olumlu nedensel atfetmeler gerçekleştirmişlerdir. Öğretmenler öğretim sürecinde yaşanan başarısızlıklara yönelik düzenleyici çıkarımlarda bulunarak planlama sürecine ve öğretim uygulamalarına yönelik düzenleyici kararlar almışlardır. Ders araştırma sürecinin öğretmenlerin öğretim görevlerine yönelik sergiledikleri dersi planlama ve uygulama gibi becerilerine olumlu katkı yaptığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the preparatory and reflection studies of English teachers with regard to their teaching duties in the context of Lesson Study. For this purpose, three English teachers were interested in activities such as goal setting, planning, evaluation, and conclusion in the lesson study model based on social constructivism. In the study, the single case study design, one of the qualitative research patterns, was adopted. Three teachers working in three different public schools in the city center of Uşak participated in the study. Criterion sampling method was used to determine the participants. Each participant voluntarily participated in the research. In the study, which lasted about 5 months, three different research lesson processes were carried out. Teachers were interested in the lesson planning and reflection activities for the teaching task in English lesson for each research lesson. The group-based activities of teachers were repeated in each research lesson at different subjects and at different levels. Instead of preparing a new format of the existing lesson plan in each research lesson, the participants prepared new lesson plans for each research lesson. The research lessons prepared were taught by different participants in the classroom. Each lesson taught, reflection processes and meetings of the participants were recorded with a camera. The data were obtained as a result of in-class observation, course camera recordings, interview, reflective diaries and document examination of the lesson plans. During the process of lesson study, the participants carried out preparation and reflection processes for three different topics determined in line with the theme of developing communication skills. As a result of the research, it was observed that the teachers had problems in determining goals and writing goals, determining content and success criteria. Lack of knowledge and skills and mental planning habits of the teachers came to the fore in negative decisions made by teachers. It was observed that in the process between the first and third research courses, the teachers made more qualified decisions in the preparatory level and there were positive changes in their planning skills and teaching practices. In the reflection process, teachers' evaluation skills were developed and they were able to make multidimensional evaluations in the context of communication theme. At the end of the process, only positive causal attributes were made. Teachers made regulatory inferences about the failures experienced in the teaching process and made regulatory decisions regarding the planning process and teaching practices. During the course research process (planning, implementation, reflection and re-adaptation), positive changes were observed in teachers' assessment and reflection skills for teaching activities.