Muhammed Tahir el-Karakhi'nin tarihçiliği'nde Kuzey Kafkasya'da Rus işgaline karşı mücadele ve imam Şamil
Imam Shamil and the struggle against Russian invasion in the North Caucasus according to the history of Muhammed Tahir el-Karakhi
  1. Tez No: 642641
  2. Yazar: MURAT YILDIZBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CAVID QASIMOV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Dağıstan'ın ünlü âlimi Muhammed Tahir el- Karakhi tarafından yazılan“Barikatü's Suyufid-Dağıstaniyye fi Gazavat aş-Şamiliyye”(Şamil'in Bazı Gazavatlarında Dağıstan Kılıçllarının Parıldaması) adlı eser Kuzey Kafkasya'da Çarlık Rusyay karşı yapılan Milli Mücadele'nin tarihinin öğrenilmesi bakımından çok önemlidir. İmam Şamil'in bizzati isteği üzerine kaleme alınan bu eser aynı zamanda tek yerel kaynak olma özelliğine de sahiptir. Gazavatname özelliğine de sahip olan bu eserde genel olarak İmam Gazi Muhammed, İmam Hamzat Bey ve İmam Şamil dönemindeki olaylar konu edilmiştir. Takdim ettiyimiz bu tezde, Muhammed Tahir el- Karakhi tarafından kaleme alınan“Barikatü's suyufid-Dağıstaniyye fi gazavat aş-Şamiliyye”eserinin verileri işığında Çarlık Rusya'ya karşı Kuzey Kafkasya'da imamlar önderliğinde yapılan Milli Mücadele'nin değerlendirilmesi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
One of the significant historical sources to study the National Struggle against Tsarist Russian occupation in the North Caucasus in the 19th century is the work named“Barikatu's Suyufid-Dagestaniyye fi Gazavat ash-Shamiliyye”(“The shining of Dagestani swords in some of the Shamil's gazavats”) by the Dagestani famous scholar Mohammed Tahir al-Karakhi. This work, which was written at the personal request of Imam Shamil, is unique in terms of being the only local historical source depicting these events. Having also traits of Gazavatnameh it includes events in times of Imam Gazi Muhammed, Imam Khamzat Bey and Imam Shamil. Present thesis deals wih the National Struggle led by Imams against Russia in the North Caucasus based on data from Muhammed Tahir el- Karakhi's“Barikatu's Suyufid-Dagestaniyye fi gazavat ash-Shamiliyye”.