Gelişmekte olan ülkelerde borsa getirileri, net yabancı alımları ve döviz kurları arasındaki ilişkilerin analizi
The interaction between emerging stock market returns, foreign equity portfolio flows and exchange rates
  1. Tez No: 642645
  2. Yazar: FEVZİ ÇEVİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇANKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Econometrics, Economics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Çalışmada, gelişmekte olan altı ülkenin borsa getirileri, döviz kurları ve net yabancı alımları arasındaki ilişkiler, 2008-2019 dönemi haftalık verileriyle, Sınır Testi ve ARDL Yöntemi ile incelenmiştir. Uzun dönemde; Hindistan ve G. Afrika'da Uncovered Equity Parity (UEP) yaklaşımının geçerli olduğu; Türkiye'de sadece borsa ile yerel paranın değeri arasında negatif ilişkiye işaret eden UEP'nin birinci adımının geçerli olduğu; Brezilya'da ise net yabancı alımları ile yerel paranın değeri arasında pozitif ilişkiye işaret eden UEP'nin ikinci adımının geçerli olduğu görülmüştür. Yabancı yatırımcıların Brezilya'da ise“portföy yeniden dengeleme stratejisini”tercih ettikleri belirlenmiştir. Kısa dönemde ise; tüm borsalarda getiriler arttığında net yabancı alımları da artmaktadır. Yani yabancılar tüm ülkelerde“getiri peşinde olma stratejisini”izlemektedir. Simetrik ve asimetrik nedensellik ilişkileri ülke bazlı incelendiğinde bulunan sonuçlar; uzun dönem analizlerinde Hindistan, G. Afrika ve Brezilya piyasalarında belirlenen“getiri peşinde olma stratejisi”ni ve Hindistan haricindeki piyasalar için bulunan kısa dönem analiz sonuçlarını teyit etmektedir. Elde edilen bulgulara göre; portföy yöneticilerinin gelişmekte olan ülkeleri tek bir sepet olarak görmeyip, yönettikleri portföylerde her ülke için farklı stratejiler geliştirmelerinin portföy performanslarına olumlu katkı sağlayacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
This paper examines the relationships between stock market returns, foreign equity portfolio flows and exchange rates in six emerging markets over the period 2008-2019 by using the bounds testing approach and ARDL. In the long run; Uncovered Equity Parity (UEP) condition-which states that local-currency equity return appreciation is offset by currency depreciation is valid for only Indian and S. African markets. Brazil is the only market that pursuing a“portfolio rebalancing strategy”. We found strong support for the“return chasing strategy”for all markets in the short run. Symmetric and asymmetric causality test results are consistent with bounds tests for UEP condition in India, S. Africa, Brazil markets, and for“return chasing strategy”which is valid in all countries, except India. According to the findings, investors/portfolio managers should create individual strategies for each market instead of basket trading strategies.