Bilgi sistemleri ve bir sanayi işletmesinde uygulama
  1. Tez No: 64267
  2. Yazar: SEMİN PAKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT KÜÇÜKSAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
ÖZET Günümüz işletmelerinde organizasyonların gittikçe karmaşık bir yapı alması; bunların yönetilmeleri, denetlenmeleri ve hedeflerine odaklanabilmeleri için daha fazla bilgi kullanma ve paylaşma ihtiyacına neden olmaktadır. Artan bilgi hacmi; ihtiyaç duyulan bilginin denetlenmesini, istenilen kapsam ve zamanda alınmasını güçleştirmiştir. Bu gelişmeler; işletmeleri kullanacakları bilginin ihtiyaçlarına yönelik olarak; sınıflandırılması, modellenmesi, saklanması ve işlenmesi doğrultusunda etkin BS kullanımına zorlamaktadır. Bu araştırmanın amacı, BS'nin işleyişi ve uygulama şekillerini teorik olarak incelemek, işletmelerde BS kurma ve kullanma aşamalarında karşılaşabilecek olası sorunlar ve yapılması gereken işlemlere değinmek olarak özetlenebilinir.. Uygulama yapılan şirkette BS'nin işleyişi, sorunları ve sorunlarının çözümüne yönelik tespitler yapılmıştır. Anket çalışması ile de bölgemiz işletmelerinin BS'ne yaklaşımı ve beklentileri değerlendirilmiştir. vii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, information is one of the most important requirements of an organization, which must be intensively secured. But, a necessity of needing and sharing enormous amount of information has aroused as a result of the organizations becoming more and more complex. It seems that, it is impossible to understand, interpret and recall all the necessary and meaningful information quickly without existence of a systematic way. However using IS (Information System), information can be obtained, classified, modelled, saved, processed and used effectively and efficiently in the business world. The aim of this study is to examine the kinds and the process of IS in theory and also, to determine possible problems and reasons for resistance affecting the installation and usage of IS in theory and application within a firm. Then, it is attempted to produce answers and solutions to the possible problems and resistance. In addition to the above theoretical work, a research based on questionnaire survey is conducted concerning IT (Information Technology) and IS within 39 organizations of Çukurova Area. The responses are evaluated and analysed to determine the expectations from IS and find possible problems and the reasons for resistance during the application of IS and investments in IS. Vlll