PIKTES'te çalışan rehberlik danışmanlarının ikincil travmatik stres düzeylerinin incelenmesi
Examining levels of secondary traumatic stress of guidance consultans employees at PIKTES
- Tez No: 642675
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH TURA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı Suriyeli Öğrencilerin Türk Eğitim Sistemine Entegrasyonu (PIKTES) projesi kapsamında rehberlik danışmanı olarak göçmen öğrencilerle çalışan Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik (PDR) mezunlarının ikincil travmatik stres düzeylerinin incelenmesidir. Rehberlik danışmanlarının ikincil travmatik stres düzeyleri alanyazında birlikte araştırılan empati düzeyi, duygu düzenleme becerisi ve demografik değişkenlerle birlikte incelenmiştir. Araştırmanın evrenini PIKTES kapsamında Türkiye genelinde çalışan rehberlik danışmanları oluşturmaktadır. Araştırma örneklemi uygun örnekleme yöntemi ile seçilen 77 kadın 67 erkek 144 rehberlik danışmanından oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak demografik bilgilerin toplanması amacıyla araştırmacı tarafından kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Hedeflenen değişkenlerin ölçülmesi için İkincil Travmatik Stres Ölçeği, Toronto Empati Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 24.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Ölçme araçları için cronbach alfa katsayıları hesaplanmıştır. Verilerin analizinde; betimsel istatistikler, çoklu doğrusal regresyon analizi, bağımsız örneklem t testi, tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, PIKTES'te çalışan rehberlik danışmanlarının ikincil travmatik stres düzeylerinin düşük düzeyde olduğu görülmüştür. Bağımsız değişkenlerden; empati düzeylerinin yüksek, duygu düzenleme güçlüğü puanlarının ise düşük olduğu sonucuna varılmıştır. Duygu düzenleme güçlüğü, cinsiyet, meslekte çalışılan süre, göç ve travmaya yönelik eğitim alma, çalışılan coğrafi bölge değişkenlerinin ikincil travmatik stres düzeyleri ile arasında anlamlı bir farklılık bulunmuştur. Araştırmada incelenen diğer bağımsız değişkenler olan; empati düzeyleri, yaş, medeni durum, eğitim durumu, sosyoekonomik düzey, çalışılan kademe gibi değişkenlerin ise ikincil travmatik stres düzeyi ile arasında anlamlı bir farklılık bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the secondary traumatic stress levels of the Psychological Counseling and Guidance (PCG) graduates working with immigrant students as guidance counselor within the scope of the Promoting Integration of Syrian Kids into the Turkish Education System (PIKTES) project. The relationship of secondary traumatic stress levels with empathy levels, emotion regulation skills and demographic variables investigated together in the literature were examined. The scope of the research population constitutes PIKTES guidance counselors working in Turkey. The research sample consists of 77 women, 67 men and 144 guidance counselors selected by appropriate sampling method. A personal information form was created by the researcher in order to collect demographic information as a data collection tool in the research. Secondary Traumatic Stress Scale, Toronto Empathy Scale, and Emotion Difficulty Scale were used to measure targeted variables. The data obtained in the study were analyzed using SPSS 24.0 package program. Cronbach alpha coefficients were calculated for the measurement tools. In the analysis of the data; descriptive statistics, multiple linear regression analysis, independent sample t test, one way variance analysis, Pearson correlation analysis were used. As a result of the analyzes, secondary traumatic stress levels of guidance counselors were found to be low. From independent variables; it was concluded that the levels of empathy were high and the point of difficulty of emotional regulation seemed low. A significant relationship was found between emotional regulation difficulties, gender, working time in the profession, education for migration and secondary traumatic stress levels accordingly geographical region variables. Other independent variables examined in the research; The variables such as empathy levels, age, marital status, education level, socioeconomic level, and the level studied were not found to be significantly related with secondary traumatic stress level.