Non-siklik, idiyopatik mastodinili hastalarda servikal diskopati varlığının servikal MRG ile araştırılması
Investigation of the presence of cervical dyscopathy by cervical MRİ in patients with noncycli̇c idiopatic mastodynia
- Tez No: 642682
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN BULUŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Mastodini; meme başı ağrısının yanısıra memelerin biri veya ikisindeki gerginlik, sızı ve ağrı duyusu olarak tanımlanır. Kadın hastaların, Genel Cerrahi Polikliniklerine başvurmalarında en başta gelen nedenlerden birisidir. Mastodini etyolojisi yüzyıllardır araştırılmaktadır ancak halen aydınlatılamamış birçok konu vardır. Meme ağrısı meme kaynaklı olabileceği gibi başka organ patolojilerine bağlı da gelişebilmektedir. Memeye yansıyan ağrılar incelendiğinde servikal diskopati önemli bir neden olarak görülmektedir. Ama ne yazık ki klinisyenlerce pek önemsenmemektedir. Bizim bu çalışmadaki amacımız; nedeni belirlenemeyen mastodini etyolojisinde servikal diskopatinin ne kadar önemli bir rol oynadığını araştırmaktır. Çalışmamız“Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Polikliniği”ne Ocak 2012 – Ocak 2013 tarihleri arasında 12 aylık periyotta meme ağrısı şikâyeti ile başvuran non-siklik mastodinli, muayenesi ve görüntüleme yöntemi (USG ve/veya MMG) tamamen normal, 60 hasta üzerinde gerçekleştirildi. Bu hastalara yapılan muayene ve tetkikler sonucu; meme ağrılarının meme kaynaklı olmadığı anlatıldı, hazırlanan bilgilendirme formu dolduruldu ve hastaların onamı alındı. Çalışmaya katılan hastaların tümüne servikal MRG çekildi. 60 hastanın 7 (%11,6)'sinde MRG'da herhangi bir patolojik bulguya rastlanılmadı. Hastaların 53 (%88,4)'ünde ise radyolojik olarak patolojik bulguya rastlanıldı. MRG'da patoloji saptanan hastalar, hastanemiz Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (FTR) ve Beyin Cerrahi polikliniklerine yönlendirildi. Hastalar FTR ve Beyin Cerrahisi polikliniklerinde uzman doktorlar tarafından değerlendirildi ve tedavi başlanıldı. Hastalar tedavilerinin 1.ayında ve 3.ayında Genel Cerrahi polikliniğimize tekrar başvurarak tarafımızca kontrol edildi. Kontrollerde hastaların meme ağrıları Vizüel Analog Skala (VAS) ile tekrar skorlandı. Hastaların ilk muayenelerinde ortalama VAS skoru 7,41 iken, 1. ay kontrollerinde 6,39, 3. ay sonundaki kontrol muayenelerinde ise ortalama VAS skorunun 3,35'e gerilediği görüldü. Bu sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı saptandı (p≤0,01). Yani non-siklik mastodinili bu hastaların servikal diskopati için verilen tedaviden açıkça fayda gördükleri istatistiksel olarak gösterildi. Servikal vertebral patolojiler mastodini etyolojisinde çok önemsiz bir etiyolojik faktör olarak görülmekte. Ancak biz çalışmamız ışığında açıkça söyleyebiliriz ki; non-siklik mastodinisi olup verilen tedavilere dirençli bu hasta grubunda, servikal vertebral patolojiler kesinlikle araştırılması gereken çok önemli bir hastalık grubudur. Ayrıca non-siklik mastodinili hastalarda servikal vertebral patolojiler dışında diğer meme dışı organik rahatsızlıkların araştırılması ve bu hastaların altta yatan esas tedavilerinin yapılması gerektiği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Mastodynia; In addition to nipple pain, it is defined as a sense of tension, aches and pain in one or both breasts. It is one of the leading reasons for female patients to apply to General Surgery Polyclinics. The etiology of mastodynia has been studied for centuries, but there are still many unclear issues. Breast pain can be originated from the breast or may develop due to other organ pathologies. When the pain reflected on the breast is examined, cervical discopathy is seen as an important cause. But unfortunately, it is not taken seriously by clinicians. Our aim in this study; To investigate the important role of cervical discopathy in the etiology of mastodynia of unknown origin. Our study was performed on 60 patients with non-cyclic mastodynia, whose examination and imaging method (USG and / or MMG) were completely normal, who applied to the“Keçiören Training and Research Hospital General Surgery Outpatient Clinic”between January 2012 and January 2013 with the complaint of breast pain for a period of 12 months. . As a result of the examinations and tests performed on these patients; It was explained that breast pain was not caused by breast, the prepared information form was filled out and the consent of the patients was obtained. Cervical MRI was performed in all patients participating in the study. In 7 (11.6%) of 60 patients, no pathological finding was found in MRI. Radiological pathological findings were found in 53 (88.4%) of the patients. Patients found to have pathology on MRI were directed to our hospital's Physical Therapy and Rehabilitation and Neurosurgery outpatient clinics. The patients were evaluated by specialist doctors in Physical Therapy and Rehabilitation and Neurosurgery outpatient clinics and treatment was initiated. The patients applied to our General Surgery outpatient clinic in the 1st and 3rd months of their treatment and were checked by us. During the controls, breast pains of the patients were scored again using the Visual Analogue Scale (VAS). While the average VAS score of the patients was 7.41 in the first examination, it was seen that the average VAS score decreased to 6.39 in the first month controls and 3.35 in the control examination at the end of the third month. These results were statistically significant (p≤0.01). In other words, it was statistically shown that these patients with non-cyclic mastodynia clearly benefited from the treatment given for cervical discopathy. Cervical vertebral pathologies are seen as a very insignificant etiological factor in the etiology of mastodynia. However, in the light of our work, we can clearly say that; Cervical vertebral pathologies are a very important group of diseases that should definitely be investigated in this group of patients with non-cyclic mastodynia resistant to the treatments given. In addition, we believe that in patients with non-cyclic mastodynia, other non-breast organic diseases other than cervical vertebral pathologies should be investigated and the main underlying treatments of these patients should be performed.