10-13 yaşları arasındaki çocuklarda umutsuzluk ve yalnızlığın bazı değişkenlerle ilişkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 64269
  2. Yazar: MERAL ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. S. SONAY GÜRÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 10-13 yaşlan arasındaki çocuk ve erken ergenlerde yalnızlık ve umutsuzluk duygulan yaş, cinsiyet, sosyo ekonomik düzey ve doğum sırası değişkenleri yönünden incelenmiş, umutsuzluk ve yalnızlığın okul başarısı ile ilişkisi araştırılmıştır. Uygulamalar Adana il merkezindeki ilköğretim okulları arasından seçilen sekiz okulda gerçekleştirilmiş, örneklem 396 kız ve 300 erkek olmak üzere toplam 696 öğrenci üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, çocukların yalnızlık düzeylerini belirlemek amacı ile Marcoen ve Brumagne'nin (1981) geliştirdiği“Çocuklar için Yalnızlık Ölçeği”, umutsuzluğu ölçmek amacı ile Kazdin ve arkadaşlarının (1983)geliştirdikleri“Çocuklar îçin Umutsuzluk Ölçeği”araştırmada ele alman sosyo demografik değişkenlerle ilgili veriler ise araştırma kapsamında geliştirilmiş olan“Kişisel Bilgi formu”ile toplanmıştır. Bulgular, çocukların yalnızlık ve umutsuzluk düzeylerinde cinsiyet ve yaşa göre anlamlı farklılaşma olmadığını.SED ve doğum sırası değişkenlerine göre ise anlamlı bir farklılaşma olduğunu göstermiştir. Yapılan analizlere göre, alt ve üst SED arasında umutsuzluk ve yalnızlık düzeylerinde anlamlı farklar saptanmıştır. Ayrıca, onanca çocukların umutsuzluk ve yalnızlık düzeylerinin ilk, tek ve son çocuklardan daha yüksek olduğu tesbit edilmiştir. Buna ek olarak umutsuzluk ve yalnızlık düzeyi ile okul başarısı arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu tesbit edilmiştir. Umutsuzluk ve yalnızlık düzeyi yüksek olan öğrencilerin akademik başarılarının umutsuzluk ve yalnızlık düzeyi düşük olan öğrencilerden daha düşük olduğu gözlenmiştir. Elde edilen bulgular, bu konuda daha önce yapılan araştırmalarla genel olarak paralellik göstermektedir. Ayrıca, okul başarısızlığına farklı bir açıdan bakılabileceği ve çocuklardaki yalnızlık ve umutsuzluk konularında daha fazla araştırma yapma ihtiyacına işaret etmektedir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT in this research, the relation between socio-demographic variables, socio-economic status, birth order and feelings of hopelessness and loneliness among early adolescents between the ages of 10-13 and the effect of these feelings on school success have been examined. The subjects were 699 fourth, fifth and sixth graders from 8 primary schools. Subjects were asked to complete“The Loneliness Scale for Children”(Marcoen and Brumagne, 1981),“The Hopelessness Scale for Children”(Kazdin, et al, 1983). The demographic variables examined were age, sex, birth order and socio economic status. The results showed lower socio economic status' students have hİgher loneliness and hopelessness level than higher status, and middle children have greater loneliness and hopelessness level than others. Finally, greater loneliness and hopelessness were associated with lower academic success. Our findings, except for significant difference between socio economic level and feelings of hopelessness and loneliness, support the previous studies. V