The evaluation of multiple drug resistance (MDR-1) protein as a prognostic factor in the pediatric acute lymphoblastic leukemia (B-ALL)
Pediyatik b fenotipli akut lenfoblastik lösemi (B-ALL) hastalığında prognostik faktör olarak multiple drug resistance (MDR-1) proteinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 642740
  2. Yazar: AMANI AL-KENDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUZAN ÇINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İmmünoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Akut lenfoblastik lösemi (ALL) çocuklarda görülen en yaygın kanser tipidir. Kemoterapiden sonra Minimal Kalıt Hastalık (MRD) klinik bulgular ve relapsın hala en önemli indikatörüdür. Çoklu ilaç direnci başarılı bir tedavinin önündeki belli başlı engellerden biridir. Çoklu ilaç direnci ile ilişkili protein-1(MRP-1) kimyasal ilacın hücre dışına atılmasında anahtar rol oynayarak tedaviye karşı direnç gelişmesine neden olur. Çalışmanın hedefi B hücre ALL'li çocukların kemik iliği hücrelerinde MRP-1 proteinini saptamak ve DNA indeks (DI) ve MRD gibi diğer faktörler gibi MRP-1'in prognostik faktör değerini belirlemektir. Kemik iliği örnekleri B-ALL tanısı alan çocuklardan (n=20) elde edilmiştir. Tanı sırasında MRP-1 ve DI düzeyleri akan hücre ölçer ile tayin edilmiştir. Tedavinin 15.gününde kemik iliğindeki MRD de akan hücre ölçer ile saptanmıştır. Risk grupları arasında MRP-1 düzeyleri bakımından diğer prognostik faktörler gibi anlamlı fark gözlenmemiştir. Ölçülen MRP-1 protein düzeylerinin prognostik öneminin olmadığı görünmektedir. MRP-1'i kestirici faktör olarak kullanmak B-ALL prognozu hakkında yeterince bilgi vermeyebilir. Sonuçlarımız B-ALL hastalarında MRP-1'in doğasını daha iyi anlaşılmasına yardım edebilir.
Özet (Çeviri)
Acute lymphoblastic leukemia (ALL) is the most prevalent type of cancer in children. After chemotherapy, minimal residual disease (MRD) is still the most important indicator of clinical results and relapse. Multidrug resistance is the main obstacle to successful treatment. Multidrug resistance associated protein 1(MRP-1) may play a key role in throwing the chemical drug out of cells which lead to therapy resistance. The goal of this study is to detect protein MRP-1 on cells from the bone marrow of children with B-cell ALL, and to determinate the value of MRP-1 as a prognostic factor in comparison with other factors such as DNA index (DI) and MRD. Bone marrow samples were obtained from children who are diagnosed as B-ALL (n=20). The expressions of MRP-1 and DI were determined using flow cytometry at diagnosis. On the 15th day of treatment, MRD in the bone marrow was detected also by flow cytometry. There was no statistically significant difference of MRP-1 expression between risk groups like other prognostic factor. Protein level of MRP-1 expression measured seemed to have no prognostic importance. Utilization of MRP-1 as predictive factor may not provide information on the B-ALL prognosis. Our results can help to better understand the nature of MRP-1 in B-ALL patients.