Gastroenteroloji endoskopi ünitemizde yapılan üst gastrointestinal endoskopilerde tespit edilen poliplerin klinik endoskopik histopatolojik özelliklerin geriye dönük olarak analiz edilmesi
Retrospective analysis of clinical endoscopic histopathological features of polyps detected in upper gastrointestinal endoscopies performed in our gastroenterology endoscopy unit
  1. Tez No: 943824
  2. Yazar: AHMET HAVUZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADER IRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Mide polipleri, farklı hücre veya epitel kompartmanlarından kaynaklanan, farklı histolojiye ve malign potansiyele sahip geniş bir lezyon spektrumunu oluşturmaktadır. Bu çalışmada, kliniğimizde yapılan ÖGD işlemlerinde mide polipi saptanan hastaların demografik özellikleri ile poliplerinin boyut, yerleşim yerleri, histopatolojik tipleri ve mide mukozasındaki değişiklikler arasındaki ilişkilerin araştırılması amaçlandı. GEREÇ VE YÖNTEM: Retrospektif nitelikteki bu çalışmaya Mayıs 2020-Mart 2024 tarihleri arasında yapılan üst gastrointestinal endoskopide polip saptanan tüm hastalar (130 kişi) dahil edildi. Hasta kayıtları üzerinden yapılan inceleme ile çalışma için gerekli olan demografik veriler, klinik bulgular ve poliplerin boyut, yerleşim yerleri, histopatolojik tipleri ve mide mukoza değişikliklerine ilişkin bilgiler toplandı. BULGULAR: Çalışma grubundaki kişilerin 93'ü (%71,5) kadın ve 37'si (%28,5) erkekti. En sık polip saptanan yaş aralığının 51-60 yaş aralığı olduğu ve en sık saptanan polip türlerinin hiperplastik polipler (%26,2), fundik gland polipleri (%24,6) ve faveolar hiperplazi (%20,8) olduğu saptandı. En sık prezentasyon şekli dispepsi (%69,2) iken bunu sırasıyla anemi (%15,4), karın ağrısı (%3,1), kilo kaybı (%2,3) izlemekteydi. Çalışma grubunda H. pylori sıklığı %38,5 iken intestinal metaplazi sıklığı %21,5 ve atrofik gastrit sıklığı %6,9 olarak saptandı. Çalışmada cinsiyet ve prezentasyon ile klinik, endoskopik ve histopatolojik parametreler arasında istatistiksel anlamlı ilişki saptanmadı (p>0.05). Tek polipi bulunan olgularda intestinal metaplazi saptanma yüzdesi %16,5 iken, multipl polipli olguların %38,7'sinde intestinal metaplazi saptandı (p=0,009). Ayrıca, multipl polipli olgularda atrofik gastrit saptanma oranı (%15,2), tek polipli olgulara (%4,1) göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde yüksek saptandı (p=0.031). Hiperplastik poliplerin, diğer poliplere göre daha büyük boyutlara ulaştığı belirlendi (p=0.011). Poliplerin en sık görüldüğü üç yer sırasıyla korpus (n=52), antrum (n=45) ve fundus (n=20) olup bu üç lokalizasyon çalışma grubumuzdaki tüm poliplerin %90'ını oluşturuyordu. Antrum lokalizasyonlu poliplerde H. pylori saptanma oranı, diğer lokalizasyonlara göre daha yüksek olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
AİM: Gastric polyps constitute a wide spectrum of lesions originating from different cell or epithelial compartments, with different histologie and malignant potential. This study aimed to investigate the relationships between the demographic characteristics of patients with gastric polyps detected during EGD procedures performed in our clinic, and the size, location, histopathological types of polyps and changes in the gastric mucosa. MATERIALS AND METHODS: All of 130 patients who were detected to have polyps during upper gastrointestinal endoscopy performed between May 2020 and March 2024 were included in this retrospective study. Demographic data, clinical findings, and information on the size, location, histopathological types of polyps and gastric mucosal changes required for the study were collected through the examination of patient records. RESULTS: Of 130 patients, 93 (71.5%) were female and 37 (28.5%) were male. The age range in which polyps were most frequently detected was 51-60 years, and the most frequently detected polyp types were hyperplastic polyps (26.2%), fundic gland polyps (24.6%), and faveolar hyperplasia (20.8%). The most common presentation was dyspepsia (69.2%), followed by anemia (15.4%), abdominal pain (3.1%), and weight loss (2.3%). There was no statistically significant relationship between gender and presentation and clinical, endoscopic and histopathological parameters (p>0.05). The frequency of H. pylori was 38.5%, the frequency of intestinal metaplasia was 21.5%, and the frequency of atrophic gastritis was 6.9%. While intestinal metaplasia was detected in 16.5% of cases with a single polyp, intestinal metaplasia was detected in 38.7% of cases with multiple polyps (p=0.009). In addition, the rate of atrophic gastritis (15.2%) was found to be statistically significantly higher in cases with multiple polyps compared to cases with single polyps (4.1%) (p=0.031). It was determined that hyperplastic polyps reached larger sizes compared to other polyps (p=0.011). The three most common locations of polyps were corpus (n=52), antrum (n=45) and fundus (n=20), respectively, and these three localizations constituted 90% of all polyps in our study group. The rate of H. pylori detection in polyps with antrum localization was found to be higher than in other localizations.