Ortaokul öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeyleri ve bu düzeyleri etkileyen demografik faktörler (Muğla örneği)
Financial literacy level of middle school students and demographic factors affecting these levels (Muğla example)
  1. Tez No: 642785
  2. Yazar: DERYA ERTOĞRUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMET AVAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışmada, Sosyal Bilgiler dersi programında yer alan becerilerden Finansal Okuryazarlık kavramının Üretim, Tüketim ve Dağıtım öğrenme alanına dayalı olarak ortaokul öğrencilerinin finansal okuryazarlık düzeyleri araştırılmıştır. Araştırma ulaşılabilirliği ve zamandan tasarruf amacıyla Muğla ili dâhilindeki ortaokullarda yürütülmüştür. Çalışmanın tamamında spesifik olarak araştırma deseni olarak tarama modeli kullanılmıştır. Ölçeği geliştirebilmek için ilgili konu ile ilgili yurtiçi ve yurtdışı litaratür taraması yapılmıştır. Elde edilen argümanlar, ortaokul Sosyal bilgiler programı ve Milli Eğitim Sosyal Bilgiler ders kitaplarından yararlanarak 57 maddelik madde havuzu oluşturulmuştur. Madde havuzundaki maddelerin kapsam geçerliliğini sağlamak amacıyla Davis Tekniği ile Muğla Sıtkı Koçman üniversitesindeki konun uzmanı 6 akademisyenden uzman görüşü alınmıştır. Alınan görüşler neticesinde geriye kalan 52 maddelik ölçekle toplanan veriler SPSS 22 programı ile analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda Finansal okuryazarlık ölçeğinin demografik özelliklere ve ölçeğin alt boyutlarına dayalı olarak farklılaşmalar tespit edilmiştir. Literatürde bazı çalışmalara ulaşılan sonuçlar benzerlik gösterirken bazılarından tamamen farklı sonuçlara ulaşılmıştır. Analizler sonucunda öğrencilerin %54,00 yüksek düzeyde finansal okuryazarlığa sahip olduğu saptanmıştır. %7,05 düşük seviyede, % 37,90 orta seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Diğer değişkenlere göre anne okuryazarlığının etki konusunda ön planda olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak bu ölçek ile ortaokul öğrencilerin Sosyal Bilgiler dersi dâhilinde kazanması hedeflenen çıktılara ne düzeyle ulaşıldığını ölçebilme açısında katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the financial literacy levels of middle school students were investigated based on the Learning, Consumption and Distribution learning area of the Financial Literacy concept, which is one of the skills in the Social Studies curriculum. The research was carried out in secondary schools in Muğla province for accessibility and saving time. Quantitative research methods were used throughout the study. In order to develop the scale, a domestic and international literature review was conducted on the subject. A pool of 56 items was created by using the arguments obtained, the secondary school Social Studies program and the National Education Social Studies textbooks. In order to ensure the content validity of the items in the item pool, expert opinion was received from 6 academicians who were experts in the subject at Davis Technique and Muğla Sıtkı Koçman University. As a result of the opinions received, necessary analyzes were made with the 52-item scale SPSS 22 programs. In line with the findings obtained, differences were identified based on the demographic characteristics of the financial literacy scale and the sub-dimensions of the scale. While the results reached in some studies are similar in the literature, completely different results were obtained from others. As a result of the analysis, it was determined that students had a high level of financial literacy, 54.00%. It was concluded that it was 7.05% low and 37.90% moderate. According to other variables, it was concluded that mother literacy is at the forefront of impact. As a result, with this scale, the contribution of middle school students to the level of achieving the targeted outcomes within the Social Studies course has contributed to.