Bir risk yönetimi aracı olarak döviz üzerine future sözleşmeler
- Tez No: 64279
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL CANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yeni teknolojilerin büyük bir hızla geliştirildiği günümüz dünyasında, kurumlar, hükümetler ve yatırımcılar karar almada daha global düşünmekte ve böylece her yıl uluslararası ticaret ve yatırımlar artan bir hızla büyümektedir. Uluslararası ticaret ve yatinm içinde yer alan her ekonomik birim döviz riski ile karşılaşır. Bu çalışmada döviz riskinin ekonomik birimler üzerindeki etkileri araştırılmış ve farklı döviz risk yönetim teknikleri incelenmiştir. Bu çalışmanın temel amaçları bilançoya dayalı risk yönetim tekniklerini gözden geçirmek ve türev ürünler olan döviz forward, future, swap ve opsiyon tekniklerini tanıtmaktır. Özellikle yakında ülkemizde hayata geçirilmesi planlanan döviz future sözleşmeleri üzerinde durulmuştur. Farklı ekonomik koşullar ve beklentiler karşısında izlenebilecek alternatif hedging strateji leri ge li şti rimiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, as new technologies are developed rapidly, institutions, governments and investors think more global in decision making and so international trade and investments are growing in accelerated rates every year. Each economic unit which involve in any international trade or investment will face with currency risk. In this study effects of currency risk on economic units are searched and different techniques of currency risk management are examined. Main objectives of this study are to overview currency risk management (hedging) techniques based on balance sheet and to introduce derivative products which arc currency forwards, futures, swaps and options. Especially currency futures are focused on since it has been planing to start in a near future in our counny. Alternative hedging strategies could be followed for different economic situations and expectations are developed. *. u