Türkiye için tüketim fonksiyonunun ekonometrik tahmini
- Tez No: 64280
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ALTAN ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZ Bu çalışmada 1950-1994 dönemleri arası, Türkiye ekonomisi için tüketim fonksiyonlarının ekonometrik tahmini amaçlanmıştır. Be bağlamda, değişik tüketim teorilerine ait hipotezler modellenmiştir ve bu modellere ait tahmin sonuçlan elde edilmiştir. Çalışmada, tüketim teorilerden; Mutlak Gelir Hipotezi, Nisbi Gelir Hipotezi, Sürekli Gelir Hipotezi, Hayat Devreleri Hipotezi ve Rasyonel Beklentiler Sürekli Gelir Hipotezi incelenmiştir. Bu hipotezlere ilişkin model tahminleri ve testler yapılmıştır. Test sonuçlan Hayat Devreleri Hipotezini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose of this study is to estimate consumption functions for the Turkish economy for the period of 1950 - 1994 using annual data. Various theories of consumption functions are modelled and estimated. Among theories of consumption; Absolute Income Hypothesis, Relative Income Hypothesis, Permanent Income Hypothesis, Life Cycle Hypothesis and Relative Income Permanent Income Hypothesis are examined. Estimation results for all theories show strong evidence in favor of Life Cycle Hypothesis.