Hanehalkı tüketim harcamalarının parametrik olmayan regresyon yöntemi ile tahmini: Türkiye örneği
Esti̇mati̇on of household consumpti̇on expendi̇ture by nonparametri̇c regressi̇on method: The case of Turkey
- Tez No: 423480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NOYAN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Değişkenler arasındaki ilişkiyi incelemek için sıklıkla kullanılan geleneksel parametrik regresyon yöntemlerinde, bu ilişkinin fonksiyonel formu önceden belirlenmekte ve bu fonksiyonel formun parametrelerinin tahmin edilmesi amaçlanmaktadır. Parametrik olmayan regresyon yöntemlerinde ise, ilişkinin fonksiyonel formu açık bir şekilde belirlenmeden doğrudan regresyon fonksiyonunun tahmin edilmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle parametrik olmayan regresyon yöntemleri araştırmacılara değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya çıkartmada esneklik sağlamaktadır. Bu çalışmada, hanehalkı zaruri tüketim harcamaları, hanehalkı kullanılabilir geliri ve OECD tanımlı hanehalkı büyüklüğü arasındaki ilişkiyi ortaya çıkartmak için parametrik olmayan bir regresyon yöntemi olan LOESS regresyon yöntemi ve 2012 yılı TÜİK Hanehalkı Bütçe Anketinden alınan veriler kullanılmıştır. Elde edilen sonuçlar göstermektedir ki, düşük gelir grubundaki hanelerin birey sayısı artarken, hanehalkı zaruri harcamaları önce hızlı bir şekilde artmakta ardından bu artış bir miktar azalmaktadır. Yüksek gelir grubunda ise hanehalkı birey sayısı artarken hanehalkı tüketim harcamalarında bir miktar azalma gözlemlenmektedir.
Özet (Çeviri)
In traditional parametric regression methods which are often used to investigate relationship between variables, the functional form of the relationship is specified in advance and the aim is to estimate the parameters of this functional form. In nonparametric regression methods, in contrast, the aim is to estimate regression function directly without specified its functional form clearly. For this reason nonparametric regression methods provide to more flexibility for researchers in revealing relationship between the variables. In this study, for purpose to reveal the relationship between household expenditure, households' income and size of household defined by OECD is used LOESS regression method which is a nonparametric regression method and data from TUIK Household Budget Survey of 2012. The results are obtained show that in low income group of household, initially household expenditure rapidly increase and then this increase decreases while increase size of household. İn high income group of hosehold, in conrast, household expenditure decreases a little bit while increase size of household.