İbn İsfendiyâr'ın Târîh-i Taberistân adlı eseri bağlamında Bâvendî Hanedanı (Tercüme ve değerlendirme)
The Dynasty of Bâwandî according to Ibn Isfandiyar's History of Tabaristân (Translation and Evaluation)
- Tez No: 642811
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVZAT KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Ortaçağ İran tarih yazıcılığında yerel/bölge tarihinin önemli örneklerinden biri Bâvendî saray kâtibi İbn İsfendiyâr tarafından kaleme alınan Târîh-i Taberistân'dır. Eser, Taberistân'ın siyasal, sosyal, coğrafi, ekonomik ve iktisadi yapısı hakkında başka yerde bulunmayan bilgiler barındırmaktadır. Eserin en önemli kısmı ise Taberistân coğrafyasına yaklaşık yedi asır hükümran olan Bâvendî hanedanının tarihi geçmişini ayrıntılı şekilde nakletmesidir. Bu çalışmada Târîh-i Taberistân'ın Bâvendîler kısmının Türkçe tercümesi yapılmıştır. Ayrıca eser ve yazarına dair bilgiler verildikten sonra hem İbn İsfendiyâr'ın kaydettiği bilgiler hem de sair literatür ile Bâvendîlerin siyasî, sosyal ve kültürel tarihi anlatılmıştır. Böylece Târîh-i Taberistân'ın tanıtımı yanında Bâvendî tarihi ana kaynağıyla okuyucuya sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important examples of local/regional history in medieval Iran historiography is the Târîh-i Tabarestân, written by Ibn Isfandiyâr, the palace clerk of the Bâwandî. The work contains information that is not found elsewhere on the political, social, geographical, economic, and economic structure of Tabarıstân. The most important part of the work is the detailed transfer of the history of the Bâwandî dynasty, which ruled the geography of Tabarıstân for about seven centuries. In this study, the Turkish translation of the Bâwandîs part of the Târîh-i Tabarestân was made. Furthermore, after giving information about the writer and his work, with the information recorded by Ibn Isfandiyâr and the other literature, the political, social, and cultural history of the Bâwandîs were explained. Thus, in addition to the introduction of the Târîh-i Tabarestân, the history of Bâwandî was presented to the reader with its main literature.