Propolisten elde edilen ekstraktların ilaç koruyucu maddesi olarak kullanılması ve formülasyonu
Formulations and using as medicinal preservatives of the products which extracted from propolis
  1. Tez No: 642812
  2. Yazar: DİCLE KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL İBRAHİM UĞRAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada Düzce proplisinin etanolik ve sulu ekstraktları hazırlanmış, bu ekstrelerin fenolik ve flavanoid madde miktarları belirlendikten sonra farmasötik bir oral süspansiyon formülasyonunda paraben bazlı yapay koruyucu yerine antimikrobiyal koruyucu olarak kullanılmışlardır. Ekstraktların flavanoid ve fenolik madde tayinleri UV Spektrofotometre kullanılarak belirlenmiştir. Etanolik ekstraktların fenolik madde ve flavanoid içeriği sulu ekstraktlardan yüksek bulunmuştur. Formülasyonlarda piyasada yapay koruyucu olarak paraben kullanılan ürünlerin yapay koruyucu miktarlarının 0.5, 1, 2 ve 4 katı kullanılarak test ürünler üretilmiştir. Geliştirilen formülasyonlar C derece farmasötik üretim şartlarında gerçekleştirilmiştir. Kontrol grubu olarak farmasötik oral bir süspansiyon referans bir ürün seçilmiş ve ayrıca koruyucusuz formülasyon da geliştirilerek takip edilmiştir. Ürünler 40 °C'de %75 bağıl nem içeren etüvlerde 1 hafta, 2 hafta,1 ay ve 2 ay olmak üzere stres koşullarında bekletilerek belirtilen periyotlarda mikrobiyolojik analizlere alınmışlardır. Mikrobiyolojik analizlerde Avrupa Farmakopesi (EP) baz alınarak ekim ortamları belirlenmiş ve hazırlanmıştır. Mikrobiyolojik ekim sonuçlarına göre, son periyot olan 2.ayın sonuna kadar referans ürünle aynı etkiyi etanolik ekstrakt göstermiştir. Bu ekstraktın 2 ve 4 katı kullanımlarının olduğu formülasyonlarda 2 ay sonunda üreme gözlemlenmemiştir. Sulu ekstraktlarda ise tüm konsantrasyonlarda üreme gözlemlenmiştir. Bu çalışmaya göre etanolik propolis ekstresi, oral süspansiyonlarda antimikrobiyal koruyucu eksispiyan olarak değerlendirilebilir.
Özet (Çeviri)
In the study, ethanolic and aqueous propolis extracts was prepared which xere collected from Duzce. After the extracts' phenolic and flavonoid matters were determined, they were used as preservative instead of artifical paraben base preservatises as an antimicrobial preservative in pharmaceutic oral suspension. Phenolic and flavonoids concentrations were determined with UV spectrophotometer. Phenolic and flavonoids content of the ethanolic extract were grater than the aqueous extract. The extracts were used as 0.5, 1, 2 and 4 times grater than artifical preservative content of the markets products which have artifical preservatives as parabens. Approved formulations were produced in C grade production area. A pharmaceutic oral suspension was choosen as control group. Additionally, an artifical preservatives free suspension was formulated and produced. The products were kept under stress conditions where have 40 °C temperature and 75% relative humidity in incubator and analysed as microbiologically with 1 week, 2 week, 1 month and 2 months periods. The microbiolagical analyses were determined according to European Pharmacopeia (EP). According to microbiolagical analyses, ethanolic extract had same effect wtih referance product until the second month whic were the last period of the microbiological analysis. The products which had propolis 2 and 4 times greater than artificial preservatives had no microbiological growth at the end of the 2 months preiod. The aqueous extract had microbiological growth in all of the periods. According to the study, ethanolic propolis extract can be evaluated as a preservative in oral suspensions.