Aristoteles'in devlet anlayışının anayasa türleri özelinde incelenmesi
The analysis of Aristotle's perception of state on the basis of different types of constitutions
  1. Tez No: 642875
  2. Yazar: MELTEM ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜRŞAD SİNAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Siyaset felsefesi disiplini üzerine yapılmış olan her inceleme temelini, Antik Yunan düşünce tarihinde bulur. Bu dönemde ortaya koyulan tüm araştırmalar, insanlık tarihinin tüm kadim felsefe geleneğini etkilerken, aynı zamanda günümüze dek yaşanmış her yüzyılın düşünsel yapısına tesir etmiş ve felsefeye katkıda bulunan filozofların hareket noktası olmuştur. Bir Antik Yunan filozofu olan Aristoteles, gerek kurduğu sistemli düşünce bütünlüğüyle gerek incelemelerinde bir elini gerçek olandan ayırmamasıyla, hem kendi döneminde hem de kendisinden sonraki dönemlerde birçok filozof ve düşünce insanına yol gösterici olmuştur. Bu nedenle devletin özü, anayasa türleri ve ideal devlet tasarımının neliğine dair bir araştırma amacıyla yazılan bu tezin temel noktası, Aristoteles'in siyaset felsefesine dair düşüncelerini irdelemektir. Filozofa göre insanın eseri olarak var edilen devletin amacı, iyi yaşamı gerçekleştirmektir. İyi yaşamın taşıdığı anlam ise, mutlu bir yaşamın kurulmasıdır. Sözü edilen bağlamda bu tezde, Aristoteles'in felsefi dizgesi içinde yer alan devlet kavramı ve onun özü nitelikli bir şekilde incelenecek, devletin siyasal yapı unsurları tanımlanarak, anayasa türlerinin birbirinden hangi ölçütlere göre ayrıldığı gösterilecek ve son olarak ideal devletin sahip olması gereken nitelikler açıklanmaya çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Every review on political philosophy discipline finds its roots on the history of Ancient Greek. As all the studies done in this era have affected the very old philosophy tradition in the history of humanity, they have influenced the mindset of every century past until modern-day and have become the starting point of the philosophers who have contributed to philosophy. Aristotle, who is an Ancient Greek philosopher, has shed a light to many people of thought and philosophers both in his era and after it, not only by constructing a systematic thought unity but also by keeping his one hand on reality. Due to this, the basis of this thesis written to research what the core of a state, the types of constitutions and the ideal government design are is to analyze the thoughts of Aristotle on political philosophy. According to him, the aim of a state, which is created as a man-made concept, is to reach a better life.“A better life”refers to a happy living. In this sense, the“state”concept and its core within the philosophical system of Aristotle will be discussed in a qualified manner, that the types of constitutions diverge from each other based on which parameters will be shown by defining the structural elements of a state, and finally, the characteristics which an ideal government must have will be tried to be explained in this thesis.