Üniversite öğrencilerinin evlilik tutumlarının ve psikolojik belirtilerinin romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlara göre incelenmesi
Investigation of university students' marriage attitudes and psychological symptoms according to irrational beliefs in romantic relationships
  1. Tez No: 642892
  2. Yazar: SÜMEYYE YILGÖR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NACİYE GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı; üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançlarının, evlilik tutumları ve psikolojik belirtileri yordayıp yordamadığını belirlemektir. Bir diğer amacı ise romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançların demografik değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelemeye yöneliktir. Bu araştırma, ilişkisel tarama modelinin kullanıldığı var olan durumu sorgulamayı amaçlayan betimsel bir araştırmadır. Çalışma grubunu Kırıkkale Üniversitesi'ndeki fakültelerde öğrenimine devam eden, 277 kadın ve 123 erkek, toplam 400 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Romantik İlişkilerde Akılcı Olmayan İnançlar Ölçeği (RAİNÖ), İnönü Evlilik Tutum Ölçeği (İETÖ), Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılmıştır. Araştırma sonucunda üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançları ile evlilik tutumu arasında orta düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır. Üniversite öğrencilerinin romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançları ile psikolojik belirtileri arasında düşük düzeyde pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Çalışma grubunun romantik ilişkilerde akılcı olmayan inançları; cinsiyet, yaş, romantik ilişki yaşama durumu, en uzun ilişki süresi, romantik ilişki durumu değişkenine göre anlamlı farklılık göstermektedir. Çalışma grubunun RAİNÖ aşırı beklenti, fiziksel yakınlık ve sosyal zaman alt boyutu puanları İETÖ puanlarının %11.9'unu ; RAİNÖ zihin okuma alt boyutu puanı KSE puanlarının %6.2'sini açıklamaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular, alanyazındaki araştırma sonuçları ile karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research; to determine whether university students' irrational beliefs in romantic relationships predict marital attitudes and psychological symptoms. Another aim is to examine whether irrational beliefs in romantic relationships differ according to demographic variables. This research is a descriptive research aiming to question the current situation using relational screening model. The study group consists of 277 women and 123 men, a total of 400 students, who continue their education at the faculties of Kırıkkale University. In the research, Personal Information Form, Irrational Beliefs Scale in romantic relationships (RAINÖ), Inonu Marriage Attitude Scale (IETÖ), Short Symptom Inventory (BSI) were used as data collection tools. As a result of the research, it has been determined that there is a moderate positive and significant relationship between university students' irrational beliefs and marriage attitude. It was determined that there is a low level of positive and meaningful relationship between university students' irrational beliefs and psychological symptoms in romantic relationships. Irrational beliefs of the working group in romantic relationships; gender, age, romantic relationship status, longest relationship duration, romantic relationship type varies according to the variable. 11.9% of the Inonu Marriage Attitude Scale scores of the participants' RAINÖ excessive expectation, physical proximity and social time sub-dimension scores; RAINÖ explains 6.2% of BSI scores of mind reading sub-dimension score. The findings obtained as a result of the research have been discussed by comparing them with the results of the research in the literature.