Erişkinlerde duygu düzenlemenin psikolojik iyi oluş ve ilişki doyumuyla ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relationship between emotion regulation and psychological well-being and relationship satisfaction in adults
- Tez No: 699990
- Danışmanlar: PROF. DR. CEBRAİL KISA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada erişkinlerde duygu düzenlenmesinin psikolojik iyi oluş ve ilişki doyumuyla ilişkisi incelenmiştir. Çalışmanın örneklemi, 18 yaş ve üzeri, romantik ilişkisi bulunan 373 erişkinden oluşmaktadır. Veri toplama aşamasında Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği, Psikolojik İyi Oluş Ölçeği, İlişki Doyumu Ölçeği ve Demografik Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır ve araştırmanın örneklemi basit-seçkisiz örneklem yoluyla seçilmiştir. Çalışmanın istatistiksel aşamasında IBM SPSS 25.0 programı kullanılmıştır.Çalışma sonuçları değerlendirildiğinde duygu düzenleme güçlüğü, psikolojik iyi oluş ve ilişki doyumu değişkenleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Sosyodemografik özellikler açısından yürütülen analizler sonucunda evli bireylerin cinsiyete ve eğitim seviyesine göre gruplar arası anlamlı bir farklılık göstermediği bulunmuştur
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between emotion regulation and psychological well-being and relationship satisfaction in adults was examined. The sample of the study consisted of 373 adults aged 18 years and older who were in a romantic relationship. Emotion Regulation Difficulty Scale, Psychological Well-Being Scale, Relationship Satisfaction Scale and Demographic Information Form were used during data collection. Relational screening method was used in the research and the sample of the research was selected by simple-random sampling. IBM SPSS 25.0 program was used in the statistical phase of the study.When the results of the study were evaluated, statistically significant relationships were found between the variables of difficulty in emotion regulation, psychological well-being and relationship satisfaction. As a result of the analyzes carried out in terms of sociodemographic characteristics, it was found that there was no significant difference between the groups according to gender and education level of married individuals.