Hindilerde yumurta dış kalite özelliklerinin kuluçka sonuçlarına etkisi
The effect of external egg quality traits on hatching results in Turkey
- Tez No: 996168
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF BOZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, halk elinde yetiştirilen Bronz hindilerde kuluçkalık yumurtaların dış kalite özelliklerinden yumurta ağırlığı (AG), şekil indeksi ve kabuk opaklık düzeyinin kuluçka sonuçları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın materyalini, 10 aylık yaştaki damızlık sürüsünden elde edilen 1116 adet kuluçkalık yumurta oluşturmuştur. Yumurtalar kuluçka öncesinde ağırlık, şekil indeksi ve kabuk opaklığı (1-4 skor) bakımından bireysel olarak tanımlanmış; kuluçka süresince ve sonunda meydana gelen embriyonik ölümler ile çıkış verileri binomiyal lojistik regresyon analizi ile değerlendirilmiştir. Yumurta ağırlığı ve şekil indeksinin özellikle kuluçkanın son evrelerinde belirleyici olduğu saptanmıştır. AG'deki her 1 birimlik artışın geç dönem embriyo ölümü (GEO) odds'unu %3,7; şekil indeksindeki her 1 birimlik artışın ise %7,8 oranında artırdığı belirlenmiştir (p<0,01). Şekil indeksinin ayrıca orta dönem embriyo ölümleri (OEO) üzerinde de anlamlı bir risk faktörü olduğu (OR=1,165; p<0,05) tespit edilmiştir. Opaklık düzeyindeki (saydamlığa doğru) her bir kademelik artışın canlı civciv çıkma odds'unu %16,9 oranında azalttığı saptanmıştır (p=0,01). Ayrıca yumurta ağırlığı ve şekil indeksi arttıkça canlı civciv çıkma olasılığının anlamlı şekilde düştüğü görülmüştür. Erken dönem embriyo ölümleri ve kabuk altı ölümler üzerinde incelenen parametrelerin istatistiksel olarak anlamlı bir etkisi saptanmazken, opaklık düzeyi yüksek yumurtaların kontaminasyona daha eğilimli olduğu (%10 önem düzeyinde) gözlenmiştir. Sonuç olarak; kuluçka başarısını artırmak için yumurta ağırlığının yanı sıra şekil indeksi ve opaklık gibi kriterlerin de dikkate alınması gerektiği, özellikle ağır ve yüksek şekil indeksli yumurtalar için kuluçka yönetiminde (ısı ve havalandırma) optimizasyona gidilmesinin kritik önem taşıdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the effects of egg weight (EG), shape index, and shell opacity on hatching results in Bronze turkeys raised by the public. The material of the study consisted of 1116 hatching eggs obtained from a 10-month-old breeding flock. The eggs were individually characterized before incubation in terms of weight, shape index, and shell opacity (scores 1-4); embryonic deaths and hatching data occurring during and at the end of incubation were evaluated using binomial logistic regression analysis. It was determined that egg weight and shape index were particularly decisive in the later stages of incubation. It was found that each 1-unit increase in EG increased the odds of late-stage embryo death (LSD) by 3.7%; and each 1-unit increase in shape index increased the odds by 7.8% (p<0.01). The shape index was also found to be a significant risk factor for mid-stage embryo mortality (MSM) (OR=1.165; p<0.05). Each incremental increase in opacity level (towards transparency) was found to reduce the odds of live chick hatching by 16.9% (p=0.01). Furthermore, it was observed that the probability of live chick hatching decreased significantly as egg weight and shape index increased. While no statistically significant effect of the examined parameters was found on early-stage embryo mortality and shell mortality, eggs with high opacity levels were observed to be more prone to contamination (at a 10% significance level). In conclusion, it was determined that criteria such as shape index and opacity, in addition to egg weight, should be considered to improve incubation success, and that optimization in incubation management (heat and ventilation) is critically important, especially for heavy and high shape-index eggs.