Sınıf öğretmenlerinin mutluluk düzeyleri ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examing relationship between classroom teachers happiness levels and this i̇ntention to leave
  1. Tez No: 643002
  2. Yazar: YAĞMUR YURDAKAL KIRLIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUNCAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin mutluluk düzeyleri ve işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin mutluluk düzeyleri ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkiye bakıldığından ilişkisel tarama modeli uygun olarak görülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu 2018-2019 eğitim öğretim yılında Bolu il Merkezine bağlı ilkokullarda sınıf öğretmenliği yapan 255 öğretmen oluşturmaktadır. Ölçme araçları Bolu il merkezindeki tüm ilkokullarda fiilen görevini yapan sınıf öğretmenlerine uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Oxford Mutluluk Ölçeğinin kısa formu ve işten ayrılma niyeti ölçekleri kullanılmıştır. Örneklemin normal dağılıp dağılmama durumuna Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testi ile bakılmıştır. Dağılımın normal olmaması nedeniyle analizlerde non-parametrik testler kullanılmıştır. Öğretmenlerin mutluluk düzeylerinin ve işten ayrılma niyetlerinin cinsiyete ve öğrenim durumuna göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için Mann Whitney U testi; kıdem ve mevcut okuldaki görev süresine göre farklılaşıp farklılaşmadığını saptamak için ise Kruskal Wallis testi uygulanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin mutluluk düzeyleri ile işten ayrılma niyetleri arasındaki ilişkiyi tespit etmek için ise Pearson basit doğrusal korelasyon analizi yapılmıştır. Araştırma sonucunda öğretmenlerin mutluluk ölçeği işten ayrılma niyetleri arasında negatif yönde ve anlamlı düzeyde bir ilişki olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between the happiness level of teachers and their intention to quit. Since the relationship between the happiness levels of the teachers and their intention to quit, the relational screening model was considered appropriate. The study group of the research consists of 255 teachers who are primary school teachers in Bolu city center in 2018-2019 academic year. Measurement tools were applied to the teachers who actually perform their duties in all primary schools in the city center of Bolu. In the research, short form of Oxford Happiness Scale and intention to leave scales were used as data collection tool. Whether the sample was normally distributed or not was examined by Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk test. Since the distribution is not normal, non-parametric tests were used in the analyzes. Mann Whitney U test to determine whether teachers' level of happiness and intention to quit differ according to gender and education level; Kruskal Wallis test was used to determine whether it differentiated according to seniority and term of office at the current school. Pearson simple linear correlation analysis was conducted to determine the relationship between the happiness levels of the teachers and their intention to leave the job. As a result of the research, it was found that there was a negative and significant relationship between teachers' intention to leave the job scale.