'The poet of the flag' and more: Re-reading the poetry of Arif Nihat Asya
'Bayrak şairi' ve daha fazlası: Arif Nihat Asya'nın şiirlerini yeniden okumak
- Tez No: 643044
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA GÖÇER AKDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Türk Dili ve Edebiyatı, Political Science, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez Arif Nihat Asya'nın şiirlerini özgül siyasal ve tarihsel bağlamında yeniden okumaya girişmektedir. Bu eleştirel çalışmanın temelinde yatan araştırma sorusu şudur: Asya'nın şiirleri, Türkiye'de çok partili hayata geçilmesinden günümüze Türk-İslam milliyetçi ideolojik söylem ve mobilizasyonu anlamada sosyal bilim araştırmacıları için ne kadar yardımcı olabilir? Bu çalışma, mevcut sosyal bilim çalışmalarına üç düzeyde özgün bir katkı sunmaktadır. Öncelikle, mevcut ve çoğunlukla Türkçe yayımlanmış akademik incelemelerin eleştirel, analitik ve özgün olmaktan çok Asya'nın şahsiyetini ve şiirlerini önyargılı, seçmeci ve Türk milliyetçi romantizasyonla malul bir yaklaşımla ele aldıkları gözleminin altını çizmektedir. İkinci olarak,“şiirsel söylem”ve dünyanın çeşitli bölgelerinden“milliyetçi şiir”konularındaki kavramsal ve teorik tartışmaları temel analitik çerçevesi olarak alan bu çalışma, Asya'nın şiirlerini geç dönem Osmanlı ile Osmanlı sonrası dönemdeki gayri-Türk Müslüman toplulukların sözlü ve yazılı şiirleri ile aynı bağlama oturtmaktadır. Böylece Asya'nın şiirleri hakkında yapılmış yaygın ve Türk milliyetçi sınırlarla malul akademik yayınların ötesinde bu şiirleri daha geniş tarihsel ve siyasal bağlama yerleştirerek eleştirel bir mercek altına almaktadır. Üçüncü olarak, bu özgün inceleme milliyetçi şiirsel söylem tartışması çerçevesinde Asya'nın şiirlerinde öne çıkan üç temanın altını çizmektedir: Malazgirt ve İstanbul'un fethi, Soğuk Savaş döneminde komünizmle mücadele ve Kıbrıs Meselesi. Bu inceleme şiirin popüler siyasi mobilizasyonun hizmetinde kullanışlı bir edebi tür olduğu gözleminin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to reread the poetry of Arif Nihat Asya in its particular political and historical context. The research question in this critical study is as follows: to what extent can the poetry of Arif Nihat Asya help students of social sciences in an understanding of Turkish-Islamic nationalist ideological discourse and mobilization from the transition to multi-party politics to the present-day political life in Turkey? This thesis makes an original contribution to the existing scholarship on three levels. First and foremost, it demonstrates that rather than being critical, analytical and original, the existing and predominantly Turkish-language academic works are based on a biased, selective and Turkish romanticization of Asya's poetry. Second, taking the conceptual and theoretical debates on“poetic discourse”and“poetry of nationalism”from different parts of the world as its frame of reference, this study inserts Asya's poetic work into the late and post-Ottoman context. Third, this original contribution in the particular context of nationalist poetic discourse reveals that there are three themes that appear most in his poetry: the conquest of Manzikert and Constantinople, struggle with communism during the Cold War and the Cyprus conflict. Going beyond the discursive analysis this study shows that poetry is a convenient literary genre that has an exceptional feature at the service of popular political mobilization.