Uluslararası yatırım hukukunda yatırımcının insan hakları yükümlülüğü
Human rights obligation of the investor in international investment law
  1. Tez No: 643045
  2. Yazar: BETÜL KARAGEDİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİRDEN GÜNGÖREN BULGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Küreselleşme ve neoliberal politikalar ile birlikte çok uluslu şirketler hem ekonomik hem de siyasi olarak çoğu devletten daha güçlü bir konuma gelmiştir. Günümüzde şirketlerin ciddi insan hakları ihlalleri ile birlikte anılıyor olması gerçeği, iş dünyası ve insan hakları başlığı altında çalışılmakta ve iş dünyasının insan hakları yükümlülüğü güncel bir konu olarak tartışılmaktadır. Biz de çalışmamızda bu meseleyi yatırım hukuku kapsamında ele alarak yatırımcının insan hakları yükümlülüğü konusunu yatırım hukukundaki gelişmeler ile birlikte inceledik. Yatırımcı gerçek kişi veya tüzel kişinin insan hakları yükümlülüğünü incelerken hem uluslararası hukuk hem de uluslararası yatırım hukuku bakımından bir değerlendirme yaptık. Bu bağlamda uluslararası yatırım hukukunda yaşanan güncel gelişmeler ışığında, yatırımcıya insan hakları yükümlülüğü getiren yatırım anlaşmaları arasından seçtiğimiz bazı anlaşmaların ilgili hükümlerini değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
Along with globalization and neoliberal policies, multinational corporations have become more powerful both economically and politically than most states. Today, the fact that corporations are commemorated with gross human rights violations is studied under the title of business and human rights and human rights obligations of corporations are discussed as a recent issue. In this study, we have handled this issue within the scope of investment law and examined the human rights obligation of the investor together with the developments in investment law. We made an assessment in terms of both international law and international investment law while examining the human rights obligation of the investor natural person or legal person. In this context, in the light of current developments in international investment law, we evaluated the relevant provisions of some of the treaty we selected among investment treaty that impose human rights obligation on investor.