Norbornadien iskeletine sahip yeni moleküler mandalların sentezi
Synthesis of novel molecular cli̇p based on norbornadiene framework
  1. Tez No: 643057
  2. Yazar: EVREN CÜCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDİN DALKILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tezde, norbornadien iskeletine sahip yeni bir moleküler mandalın sentezi, rasemik -Amino keton 56 bileşiğinin imin kondenzasyon reaksiyonu ile gerçekleştirilmiştir. Şaşırtıcı bir şekilde, oluşması muhtemel iki izomerden (anti ve syn) yalnızca syn izomerin oluştuğu gözlemlenmiştir. C2v simetrisine sahip moleküler mandalın kesin yapısı X-ray analizi ve NMR spektroskopisi ile kanıtlanmıştır. Moleküler mandal, alanin, treonin ve 4-amino benzoik asit gibi amino asitlerle ileri reaksiyon kademelerine tabi tutularak karboksilik asit fonksiyonel imid türevleri elde edilmiştir. Moleküler mandalların suda çözünürlüğünü sağlamak için imidlerin karboksilik asit grupları NaOH ile deprotonize edilmiştir. Yapılan NMR spektroskopisi çalışmalarında elde edilen karboksilat tuzlarının kendiliğinden bir araya gelerek dimerler oluşturduğu gözlemlenmiştir. Seyreltme deneyleri ise karboksilat tuzlarının oluşturduğu dimerlerin konsantrasyondan bağımsız olduğunu ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a novel molecular clip, posses norbornadiene skeleton, was synthesized by the imine condensation reaction of racemic -amino ketone 56. Surprisingly, it was observed that only syn isomer was formed from two isomers (syn and anti) that were likely to occur. The exact structure of the C2v symmetric molecular clip was proved by X-ray analysis and NMR spectroscopy. The molecular clip was subjected to further reaction steps with amino acids such as alanine, threonine and 4-amino benzoic acid, and carboxylic acid functional amide derivatives were obtained. The carboxylic acid groups of imides were deprotonated with NaOH to ensure the water solubility of the clip derivatives. In NMR studies, it was observed that the obtained carboxylate salts self-assembled to form dimers in water. The dilution experiments revealed that the dimerization of salts was concentration-independent.